32-letni dziś Lewandowski zadebiutował narodowych barwach 10 września 2008 roku w spotkaniu eliminacji mistrzostw świata z San Marino w Serravalle. Trener Leo Beenhakker wpuścił go na boisko w 59. minucie, a osiem minut później młody napastnik cieszył się z pierwszego trafienia w biało-czerwonych barwach, ustalając wynik na 2:0. Wcześniej golami uczcił pierwsze występy w ówczesnej 2. lidze w Zniczu Pruszków, w ekstraklasie w Lechu Poznań, a później w Bayernie Monachium.

Rok zajęło mu zebranie 10 spotkań w kadrze, a po kolejnym miał ich już 25. Jubileusz 50. przypadł na towarzyską potyczkę z Urugwajem w Gdańsku, przegraną 1:3 w listopadzie 2012. Mecz numer 75 to także towarzyski pojedynek z Finlandią we Wrocławiu 26 marca 2016. Setny występ miał miejsce 11 października 2018 w przegranym 2:3 meczu Ligi Narodów z Portugalią w Chorzowie. W żadnym z nich nie wpisał się na listę strzelców.

Od 2014 roku Lewandowski nosi kapitańską opaskę, a do historii krajowego futbolu przeszedł 5 października 2017 roku, kiedy dzięki trzem golom w wyjazdowym spotkaniu eliminacji mundialu z Armenią został najlepszym strzelcem reprezentacji, dystansując dotychczasowego lidera zestawienia Włodzimierza Lubańskiego (48 goli). Do dziś uzbierał 66 trafień, z czego ostatnie dwa w niedzielnym spotkaniu eliminacji mistrzostw świata z Andorą (3:0).

Liczby Lewandowskiego w reprezentacji Polski:

0 - czerwone kartki

1 - bramka samobójcza (z Hiszpanią w Murcji 8.06.2010)

3 - udział w wielkich imprezach (Euro 2012 i 2016, MŚ 2018)

4 - gole w pierwszym kwadransie spotkań - trafienia w jednym meczu z Gibraltarem (7.09.2014)

6 - bramki w kwalifikacjach Euro 2020 - hat-tricki

7 - żółte kartki - seria meczów ze zdobytym golem (30.06.2016-10.06.2017) - trenerzy, którzy go prowadzili

9 - numer na koszulce, z jakim regularnie występuje 11 - gole z rzutów karnych - seria meczów bez bramki (06.06.2009-20.01.2010)