Do przerwy w poniedziałkowym meczu Senegalczyków, grupowych rywali Polaków na ubiegłorocznym mundialu w Rosji, nie było goli. W 29. minucie rzutu karnego nie wykorzystał Mane.

W drugiej połowie Senegal był już znacznie bardziej skuteczny. Dwa gole strzelił Mane (jednego z rzutu karnego), a jedno trafienie zaliczył Ismaila Sarr. Kenijczycy od 76. minuty grali w dziesiątkę.

Senegal z dorobkiem sześciu punktów zajął drugie miejsce w grupie C. Trzecia Kenia (3 pkt) musi czekać na wyniki innych grup.

Z kompletem zwycięstw i bez straty gola rywalizację w tej stawce zakończyła Algieria. Tym razem wygrała z pozostającą bez punktu Tanzanią 3:0, już do przerwy ustalając wynik spotkania.

Wcześniej w poniedziałek rywalizowały drużyny z grupy D. Piłkarze Wybrzeża Kości Słoniowej pokonali Namibię 4:1 i zapewnili sobie awans z drugiego miejsca. Z kompletem punktów rywalizację w tej grupie zakończyło Maroko. Tym razem pokonało RPA 1:0.

Bramki dla WKS w meczu z pozostającą bez punktu Namibią zdobyli w Kairze Max-Alain Gradel, Serey Die, Wilfried Zaha i Maxwel Cornet. Rywale odpowiedzieli tylko trafieniem Joslina Kamatuki w 71. minucie (przy stanie 0:2).

W innym poniedziałkowym spotkaniu grupy D Maroko wygrało z Republiką Południowej Afryki 1:0 po golu doświadczonego Mbarka Boussoufy w 90. minucie.

Dzięki temu "Lwy Atlasu" zajęły pierwsze miejsce w tabeli z kompletem punktów i bez straconej bramki (wszystkie mecze po 1:0).

Piłkarze z RPA uplasowali się na trzecim miejscu z dorobkiem trzech punktów i muszą czekać na rozstrzygnięcia w innych grupach.

W tegorocznym Pucharze Narodów Afryki po raz pierwszy występują 24 zespoły podzielone na sześć grup po cztery. Do 1/8 finału awansują po dwie najlepsze drużyny z każdej z grup oraz cztery z trzecich lokat. Faza grupowa zakończy się we wtorek, a finał zaplanowano na 19 lipca w Kairze.

Wyniki:
poniedziałek, 1 lipca
Grupa C
Kenia - Senegal 0:3 (0:0)
Bramki: Sadio Mane dwie (71, 78-karny), Ismaila Sarr (63)
Czerwona kartka: Philemon Otieno (Kenia, 76)
Tanzania - Algieria 0:3 (0:3)
Bramki: Adam Ounas dwie (39, 45+1), Islam Slimani (34)
Grupa D
Republika Południowej Afryki - Maroko 0:1 (0:0)
Bramka: Mbark Boussoufa (90)
Namibia - Wybrzeże Kości Słoniowej 1:4 (0:1)
Bramki: dla Namibii - Joslin Kamatuka (71); dla WKS: Max-Alain Gradel (39), Serey Die (58), Wilfried Zaha (84), Maxwel Cornet (89)