Biało-czerwone w piątek w Warszawie pokonały Azerbejdżan 3:0, a 1 grudnia zagrają na wyjeździe z Hiszpanią.

Do Mołdawii nie poleciała „etatowa” bramkarka Katarzyna Kiedrzynek, której klub VfL Wolfsburg zażądał natychmiastowego powrotu do Niemiec. W tej sytuacji między słupkami stanęła we wtorek Anna Szymańska. Podobnie zachował się Werder Brema i dlatego jego zawodniczki Agaty Tarczyńskiej też zabrakło.

Drużyna trenera Miłosza Stępińskiego, mimo wielu osłabień spowodowanych kontuzjami i zakażeniami koronawirusem, była faworytem spotkania. Marcowy mecz tych drużyn w Warszawie zakończył się wygraną gospodarzy 5:0. Żeby zachować szansę na awans do finałów ME Polki musiały w Kiszyniowie wygrać i plan wykonały.

Polki zaatakowały od początku, Agnieszka Winczo znalazła się sam na sam z bramkarką gospodarzy, która okazała się szybsza. Skapitulowała w 16. minucie. Joanna Wróblewska z rzut wolnego niemal z końcowej linii podała na pole karne, a tam Paulina Dudek strzałem w „okienko” wyprowadziła swój zespół na prowadzenie. Zaraz potem Winczo z bliska trafiła wprost w ręce mołdawskiej bramkarki.

Ekipa gospodarzy rzadko przedostawała się w okolice bramki przeciwnika. Szymańska interweniowała raz, po uderzeniu Cristiny Cerescu z rzutu wolnego.

Pięć minut przed przerwą po faulu na Weronice Zawistowskiej sędzia podyktowała „jedenastkę”, pewnie wykorzystaną przez Adrianę Achcińską.

W drugiej połowie długo trwała mało widowiskowa, rwana gra, bez sytuacji podbramkowych. Tę ofensywną niemoc przerwały Polki. Z lewej strony mocno uderzyła z ostrego kąta Dominika Gabowska, a odbitą od poprzeczki piłkę do siatki głową skierowała Dominika Kopińska.

Biało-czerwone mogły wygrać wyżej, bo w końcówce Emilia Zdunek trafiła w słupek, a Grzywińska z rzutu wolnego – w poprzeczkę.

Przed wylotem do kadry dołączyło pięć zawodniczek: Dominika Kopińska (Medyka Konin), Alicja Materek (Czarni Sosnowiec), Amelia Bińkowska (Olimpia Szczecin) oraz Paulina Filipczak i Wiktoria Zieniewicz (TME UKS SMS Łódź). Tylko Kopińska grała już w seniorskiej kadrze.

Polki zaczęły eliminacje od bezbramkowego remisu z faworytem grupy Hiszpanią, potem pokonały Mołdawię i Azerbejdżan po 5:0, a we wrześniu rozegrały dwa mecze z Czeszkami (0:0 na wyjeździe i 0:2 w Bielsku–Białej).

Eliminacje zostały wiosną przerwane z powodu pandemii koronawirusa, a europejska federacja przeniosła finały ME w Anglii o rok, na lato 2022. W grze o awans uczestniczy 47 zespołów. Debiutantami są Cypr i Kosowo. Zwycięzcy dziewięciu grup i trzy najlepsze drużyny z drugich miejsc awansują do ME bezpośrednio. Pozostałe sześć ekip z drugich pozycji zagra w barażach o trzy ostatnie przepustki do turnieju finałowego. Stawkę 16 uczestników uzupełni gospodarz - Anglia.

Mołdawia – Polska 0:3 (0:2)

Bramki: 0:1 Paulina Dudek (16), 0:2 Adriana Achcińska (40-karny), 0:3 Dominika Kopińska (71-głową).

Sędzia: Ivana Projkovska (Macedonia Północna).

Mołdawia: Natalia Munteanu – Anastazja Siwolobowa, Cristina Cerescu, Dumitrita Prisacari, Violeta Mitul – Ludmila Caraman (57. Veronica Cojuhari), Irina Topal (82. Eugenia Railean), Nadieżda Colesnicenko, Carolina Tabur – Iulia Petelca (82. Iuliana Colnic), Claudia Chiper.

Polska: Anna Szymańska – Jolanta Siwińska, Małgorzata Mesjasz, Paulina Dudek - Weronika Zawistowska (77. Zofia Buszewska), Emilia Zdunek, Adriana Achcińska, Joanna Wróblewska (46. Patrycja Balcerzak), Dominika Grabowska (77. Gabriela Grzywińska)– Kinga Kozak (71. paulina Filipczak), Agnieszka Winczo (46. Dominika Kopińska).