Piast Gliwice przegrał na własnym stadionie z Wartą Poznań 0:1 w poniedziałkowym meczu zamykającym 18. kolejkę piłkarskiej ekstraklasy. Gol Mateusza Kuzimskiego zapewnił poznaniakom trzy punkty i przerwał serię 10 spotkań bez porażki gospodarzy.

Gliwiczanie w pierwszej połowie stworzyli kilka sytuacji podbramkowych, oddali więcej strzałów, ale nie potrafili zmusić do poważniejszego wysiłku bramkarza Warty.

Adrian Lis bez problemu obronił uderzenia Michała Żyro i Patryka Sokołowskiego, a tego pierwszego wyprzedził też szybkim wybiegiem w sytuacji sam na sam.

Goście rzadko przedostawali się w okolice pola karnego Piasta. W 19. minucie po strzale głową Aleksa Ławniczaka piłka spadła na górną siatkę gliwickiej bramki i to była jedyna okazja, mogąca przynieść poznaniakom prowadzenie.

W 53. minucie gospodarze powinni prowadzić, gdyby Michał Chrapek z pięciu metrów uderzył nieco precyzyjniej. Trafił w poprzeczkę, a krótko potem było 0:1.

Goście wykorzystali nieporozumienie między obrońcami Piasta, piłkę przejął Łukasz Trałka, podał Mateuszowi Kuzimskiemu, który oddając pierwszy i jedyny w meczu celny strzał swojej drużyny pokonał Frantiska Placha.

Trener gliwiczan postawił na grę dwoma napastnikami, wpuszczając na boisko Jakuba Świerczoka w miejsce obrońcy Piotr Malarczyka. Gospodarze ruszyli do ataku, spychając rywali do defensywy. Mieli problem z jej rozmontowaniem. Udało się dwa razy, ale najpierw Świerczok nie sięgnął piłki przed pustą bramką, a w doliczonym czasie w dogodnej sytuacji spudłował Gerard Badia. Hiszpan złapał się za głowę i musiał wraz z kolegami przełknąć gorycz porażki, pierwszej od października.

"Nie lubię poniedziałku" - podsumował mecz stadionowy spiker.

Piast Gliwice - Warta Poznań 0:1 (0:0)

Bramki: 0:1 Mateusz Kuzimski (58).

Żółta kartka - Piast Gliwice: Arkadiusz Pyrka. Warta Poznań: Mateusz Kuzimski, Jan Grzesik.

Sędzia: Paweł Gil (Lublin). Mecz bez udziału publiczności.

Piast Gliwice: Frantisek Plach - Martin Konczkowski, Piotr Malarczyk (64. Jakub Świerczok), Jakub Czerwiński, Jakub Holubek - Dominik Steczyk (46. Arkadiusz Pyrka), Patryk Sokołowski, Michał Chrapek (83. Patryk Lipski), Tomas Huk, Kristopher Vida (59. Gerard Badia) - Michał Żyro (83. Tiago Alves).

Warta Poznań: Adrian Lis - Jakub Kuzdra (51. Makana Baku), Aleks Ławniczak, Robert Ivanov, Jakub Kiełb - Mariusz Rybicki (68. Robert Janicki), Łukasz Trałka, Michał Kopczyński, Maciej Żurawski (68. Mateusz Kupczak), Jan Grzesik - Mateusz Kuzimski (82. Gracjan Jaroch).