Petew pracował wcześniej w klubach w Bułgarii (m.in. Łudogorec Razgrad, z którym dwukrotnie zdobył mistrzostwo, a raz puchar tego kraju), Chorwacji (Dinamo Zagrzeb) i na Cyprze (m.in. Omonia Nikozja). Latem rozstał się z klubem Al-Qadsiah FC z Arabii Saudyjskiej. W latach 2014-2016 był też selekcjonerem reprezentacji Bułgarii.

W Białymstoku Iwajło Petew zastąpił na stanowisku trenera Ireneusza Mamrota, z którym trzy tygodnie temu Jagiellonia rozwiązała kontrakt za porozumieniem stron. Powodem były gra i wyniki zespołu słabsze od oczekiwań. Białostoczanie grali "w kratkę", poza początkiem sezonu nie mogli utrzymać serii kolejnych wygranych meczów; ostatecznie zimową przerwę spędzą na dziewiątym miejscu w tabeli piłkarskiej ekstraklasy, czyli w tzw. grupie spadkowej, choć ze stratą tylko dwóch punktów do piątego Lecha Poznań.

W dwóch ostatnich kolejkach przed przerwą w rozgrywkach, na stanowisku pierwszego szkoleniowca białostoczan Mamrota zastąpił dotychczasowy asystent Rafał Grzyb, a Jagiellonia pod jego wodzą wygrała u siebie 3:0 z Lechią Gdańsk i takim samym wynikiem przegrała w Zabrzu z Górnikiem, nie wykorzystując w tym meczu dwóch rzutów karnych.

Piłkarze białostockiej drużyny mają teraz przerwę przed rozpoczęciem przygotowań do drugiej części rozgrywek. Pierwsze zajęcia planowane są na 8 stycznia, głównym punktem przygotowań ma być zgrupowanie w Turcji. Na razie klub poinformował o jednej zmianie kadrowej: za porozumieniem stron rozwiązany został kontrakt z serbskim pomocnikiem Marko Poletanovicem.