Szkoleniowiec zabrzan Marcin Brosz piątkowym meczem zainaugurował piąty rok pracy na tym stanowisku.

W związku z restrykcjami wynikającymi z pandemii koronawirusa piłkarze Górnika musieli się obejść bez dopingu z trybun, który – co przyznał trener gości Piotr Stokowiec – był poważnym atutem.

Z uwagi na przepisy epidemiologiczne tylko część ekipy trenera Stokowca udała się na mecz czarterowym samolotem, reszta musiała skorzystać z autokaru.

Przed rozpoczęciem gry minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego kilka dni wcześniej byłego piłkarza m.in. Górnika Piotra Rockiego.

Pierwsza połowa należała zdecydowanie do zabrzan, którzy byli aktywniejsi i stworzyli kilka groźnych sytuacji. Objęli prowadzenie w 19. minucie, kiedy po obronionym przez bramkarza Lechii strzale Pawła Bochniewicza skutecznie dobił Erik Jirka.

Golem powinna się też zakończyć kolejna akcja gospodarzy, której w sytuacji sam na sam z Duszanem Kuciakiem nie potrafił zakończyć Jesus Jimenez.

Gdańszczanie mieli swoją szansę w 28. minucie, kiedy po „główce” Flavio Paixao piłkę z linii bramkowej wybił Bochniewicz. Stoper Górnika tuż przed przerwą mógł podwyższyć prowadzenie, jednak „przeszkodziła” mu poprzeczka.

Drugą połowę gdańszczanie rozpoczęli z widoczną chęcią szybkiej zmiany wyniku i gra toczyła się niemal cały czas w okolicach pola karnego rywali. Martin Chudy miał mnóstwo pracy, obronił m.in. uderzenie głową Łukasza Zwolińskiego z pięciu metrów.

Kiedy wydawało się, że wyrównanie jest kwestią czasu, Jirka zamienił na gola szybką kontrę zabrzan.

Niezrażeni tym goście atakowali dalej. 10 minut przed końcem kontaktowego gola strzałem z linii pola karnego zdobył wprowadzony na boisko po przerwie Łukasz Zwoliński i zapewnił emocjonującą końcówkę. Napastnik Lechii okazał się jokerem w zespole trenera Piotr Stokowca, bowiem zdążył jeszcze doprowadzić do wyrównania. Sędziowie długo analizowali, czy nie było spalonego, ostatecznie gol został uznany, a mecz skończył się remisem.

Górnik Zabrze - Lechia Gdańsk 2:2 (1:0)
Bramki: 1:0 Erik Jirka (19), 2:0 Erik Jirka (66), 2:1 Łukasz Zwoliński (80), 2:2 Łukasz Zwoliński (87).
Żółta kartka - Górnik Zabrze: Erik Janza, Szymon Matuszek, Roman Prochazka. Lechia Gdańsk: Kenny Saief.
Sędzia: Tomasz Musiał (Kraków).
Mecz bez udziału publiczności.
Górnik Zabrze: Martin Chudy - Stavros Vassilantonopoulos, Przemysław Wiśniewski, Paweł Bochniewicz, Erik Janza - Erik Jirka, Roman Prochazka, Alasana Manneh (63. Szymon Matuszek), Jesus Jimenez - Georgios Giakoumakis (58. Kamil Zapolnik), Igor Angulo (85. Michał Koj).
Lechia Gdańsk: Dusan Kuciak - Karol Fila, Michał I Nalepa, Mario Maloca, Rafał Pietrzak (74. Kenny Saief) - Jaroslav Mihalik, Tomasz Makowski, Maciej Gajos, Patryk Lipski (56. Filip Mladenovic), Ze Gomes (46. Łukasz Zwoliński) - Flavio Paixao.

Wyniki meczów 28. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:
Korona Kielce - Piast Gliwice 1:2 (1:0)
Pozostałe mecze kolejki
2020-06-06:
Jagiellonia Białystok - Wisła Płock (15.00)
KGHM Zagłębie Lubin - Lech Poznań (17.30)
Pogoń Szczecin - Cracovia Kraków (20.00)
2020-06-07:
Raków Częstochowa - ŁKS Łódź (12.30)
Arka Gdynia - Śląsk Wrocław (15.00)
Wisła Kraków - Legia Warszawa (17.30)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)
16. ŁKS Łódź 27 5 5 17 25-45 20 -20
W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze