To nie były udane dni dla Legii. Najpierw podopieczni Aleksandara Vukovica odpadli w 2. rundzie kwalifikacji Ligi Mistrzów, przegrywając u siebie po dogrywce z Omonią Nikozja 0:2, a teraz musieli uznać wyższość zespołu z Białegostoku.

Z różnych powodów, zwłaszcza zdrowotnych, skład Legii różnił się nieco od tego z poprzednich meczów. Już po 28 minutach kibice przecierali zapewne oczy ze zdumienia, bowiem mistrz Polski przegrywał 0:2 po golach Chorwata Jakova Puljica oraz Hiszpana Jesusa Imaza, który technicznym uderzeniem zakończył swoją akcją po kontrataku.

W drugiej połowie Legia dominowała na boisku, ale efektem tej przewagi był tylko jeden gol - Czecha Tomasa Pehharta w 60. minucie.

Dla Jagiellonii, prowadzonej od tego sezonu przez Bogdana Zająca, to pierwsze zwycięstwo w oficjalnym meczu w sierpniu.

Teoretycznie do niespodzianki doszło także w Gdańsku, gdzie Lechia uległa Rakowowi Częstochowa 1:3. Po pierwsze jednak, goście już w poprzednim sezonie pokazali się z dobrej stronie w ekstraklasie, a po drugie - od 40. minuty grali w przewadze, bowiem czerwoną kartkę zobaczył obrońca Lechii Michał Nalepa. Wówczas było jeszcze 0:0.

Bohaterem spotkania okazał się reprezentant Łotwy Vladislavs Gutkovskis - strzelec dwóch goli. Ozdobą meczu było jednak trafienie innego gracza Rakowa - Marcina Cebuli (na 1:1), który popisał się niesamowitym strzałem tzw. nożycami.

"Uważam, że obecnie nie jesteśmy w optymalnej dyspozycji, zarówno piłkarskiej jak i fizycznej. Dlatego cieszę się, że teraz jest przerwa na reprezentację, w trakcie której będziemy mogli popracować. A czeka nas dużo pracy" - przyznał trener Lechii Piotr Stokowiec.

Na pierwsze zwycięstwo w tym sezonie czeka Wisła Kraków. "Biała Gwiazda" najpierw odpadła sensacyjnie w 1/32 finału Pucharu Polski po porażce 1:2 z trzecioligowym KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, następnie zremisowała w lidze z Jagiellonią w Białymstoku 1:1, a teraz uległa u siebie Śląskowi 1:3.

Dwie bramki dla wrocławskiej drużyny zdobył słowacki pomocnik Robert Pich, w tym jedną z rzutu karnego.

Śląsk ma komplet sześciu punktów, podobnie jak Górnik i KGHM Zagłębie, które w piątek odniosły zwycięstwa nad beniaminkami.

Zabrzanie pokonali w Mielcu Stal 2:0, natomiast lubinianie wygrali u siebie z Wartą Poznań 1:0.

Pozostałe mecze 2. kolejki odbędą się w niedzielę. Tego dnia Piast Gliwice spotka się z Pogonią Szczecin, wicemistrz kraju Lech Poznań zagra z Wisłą Płock, a beniaminek Podbeskidzie Bielsko-Biała podejmie zdobywcę Puchar Polski Cracovię.

"Pasy" mają już jedno zwycięstwo na koncie (2:1 nad Pogonią), co oznacza, że odrobiły trzy z pięciu minusowych punktów, odjętych w ramach kary za czyny korupcyjne z sezonu 2003/04.

Obecny sezon ekstraklasy jest pod wieloma względami wyjątkowy. Po raz ostatni (o ile w przyszłości znów nie będzie reformy) występuje 16 drużyn. Od sezonu 2021/22 w rozgrywkach uczestniczyć będzie już 18 zespołów. W związku z tym w maju 2021 roku spadnie tylko jeden zespół, a z pierwszej ligi awansują trzy.

Z uwagi na krótszy niż zwykle sezon odbędzie się tylko 30, a nie - jak dotychczas - 37 kolejek. W przeciwieństwie do ostatnich lat nie będzie fazy finałowej, z podziałem na grupy mistrzowską i spadkową.

Wyniki meczów 2. kolejki i tabela ekstraklasy piłkarskiej:

2020-08-28:

PGE FKS Stal Mielec - Górnik Zabrze 0:2 (0:1)

KGHM Zagłębie Lubin - Warta Poznań 1:0 (0:0)

2020-08-29:

Legia Warszawa - Jagiellonia Białystok 1:2 (0:2)

Wisła Kraków - Śląsk Wrocław 1:3 (1:1)

Lechia Gdańsk - Raków Częstochowa 1:3 (1:0)

Pozostałe mecze kolejki

2020-08-30:

Piast Gliwice - Pogoń Szczecin (12.30)

Podbeskidzie Bielsko-Biała - Cracovia Kraków (15.00)

Lech Poznań - Wisła Płock (17.30)

Tabela (mecze, zwycięstwa, remisy, porażki, bramki, punkty, różnica bramek)

16. Cracovia Kraków 1 1 0 0 2-1 -2 +1

W przypadku równej liczby punktów o kolejności w końcowej tabeli decydują bezpośrednie mecze