Pierwsze mecze na wielkich turniejach nie są angielską specjalnością. Od 1966 roku tylko w czterech z 19 przypadków udało im się rozpocząć mistrzostwa Europy lub świata od zwycięstwa. Ostatni raz dokonali tego w 2006 roku, kiedy mundial w Niemczech zainaugurowali wygraną z Paragwajem 1:0.

Wydawało się, że tym razem przerwą tę passę. Od początku spotkania z Rosją mieli zdecydowaną przewagę. W pierwszych 30 minutach dwukrotnie na bramkę rywali groźnie uderzał Adam Lallana, dogodną okazję miał Dele Alli, a Raheemowi Sterlingowi w ostatniej chwili piłkę wybił Igor Smolnikow.

>>>Anglia - Rosja 1:1. Zobacz gole

Rosjanie mieli olbrzymi problem z konstruowaniem akcji ofensywnych i do przerwy oddali tylko jeden celny strzał.

Druga połowa miała zupełnie inny początek. Odważniej zaatakowali podopieczni trenera Leonida Słuckiego i blisko szczęścia byli w 59. minucie. Wówczas po dośrodkowaniu z rzutu rożnego niefortunną interwencją Eric Dier prawie pokonał własnego bramkarza. Chwilę później minimalnie chybił zza pola karnego Fiodor Smołow.

W kolejnych minutach Anglicy ponownie przejęli kontrolę nad spotkaniem. W 71. minucie Rosjan od utraty bramki świetną interwencją uratował Igor Akinfiejew, który strzał Wayne'a Rooneya odbił na poprzeczkę.

Dwie minuty później Akinfiejew był bezradny. Anglicy tuż za polem karnym mieli rzut wolny, a mocnym i precyzyjnym uderzeniem popisał się Dier.

Od tego momentu tempo spotkania wyraźnie osłabło. Rosjanie nie byli w stanie stworzyć dogodnej sytuacji, a Anglicy wydawali się czekać na ostatni gwizdek. W doliczonym przez sędziego czasie gry dali się jednak zaskoczyć. Do dośrodkowanej w pole karne piłki najwyżej wyskoczył Wasilij Bierezucki i strzałem głową przelobował Joe Harta.

Pierwszym liderem w grupie B została Walia, która wcześniej pokonała Słowację 2:1. W środę Rosja zagra ze Słowacją, a dzień później Anglia z Walią.

>>>Anglia - Rosja 1:1 (0:0). Zobacz gole
Bramki: 1:0 Eric Dier (73), 1:1 Wasilij Bierezucki (90+2-głową).
Żółta kartka - Anglia: Gary Cahill. Rosja: Georgij Szczennikow.
Sędzia: Nicola Rizzoli (Włochy).
Widzów 60 000.
Anglia: Joe Hart - Danny Rose, Chris Smalling, Gary Cahill, Kyle Walker - Raheem Sterling (87. James Milner), Eric Dier, Wayne Rooney (77. Jack Wilshere), Dele Alli, Adam Lallana - Harry Kane.
Rosja: Igor Akinfiejew - Igor Smolnikow, Wasilij Bierezucki, Siergiej Ignaszewicz, Georgij Szczennikow - Roman Neustaedter (80. Denis Głuszakow), Aleksandr Gołowin (77. Roman Szirokow), Aleksandr Kokorin, Fiodor Smołow (85. Paweł Mamajew), Oleg Szatow - Artiom Dziuba.