Reprezentacja Irlandii Północnej z jednej strony chętnie stawia się w roli outsidera i cieszy się samą obecnością na turnieju, ale z drugiej to najdłużej niepokonana drużyna w Europie. Już od dwunastu meczów. Wygrała swoją grupę eliminacyjną, m.in. z Rumunią i Grecją. W tym roku nie straciła jeszcze bramki z gry. Na pewno nie przyjechała tutaj tylko po to, żeby zbierać doświadczenie. Jej siłą jest kolektyw, doskonałe przygotowanie fizyczne i atmosfera wewnątrz zespołu, połączona z tym, że nie odczuwa właściwie żadnej presji - powiedział Małowiejski w piątek w La Baule, gdzie biało-czerwoni przygotowują się do turnieju.

Drużyna Michaela O'Neilla jest notowana niżej niż Ukraina i Niemcy, ale zdaniem współpracownika trenera Adama Nawałki nikt nie będzie miał z nią łatwo.

Na pewno dla każdego w naszej grupie będą trudnym rywalem. Takiego meczu się spodziewamy i do takiego się przygotowujemy. Nie zapominamy, że w swoich szeregach mają piłkarzy z Premier League i Championship (dwa najwyższe szczeble rozgrywek w Anglii) i wiadomo, jaki prezentują styl gry - podkreślił Małowiejski.

W eliminacjach Euro 2016 biało-czerwoni grali po dwa razy z Irlandią i Szkocją, żadnego z tych meczów nie przegrali. Jak bardzo Irlandia Północna jest podobna do tych drużyn?

Na pewno u Irlandczyków i Szkotów było więcej piłkarzy z Premier League, więc możemy domniemywać, mówiąc o jakości, że mieli więcej zawodników prezentujących indywidualnie bardzo wysoki poziom. W przypadku Irlandii Północnej ta liczba jest mniejsza, przeważają zawodnicy z Championship, czyli drugiej ligi. Ale naszym zdaniem jest mocniejsza jako kolektyw, jeszcze bardziej potrafi eksponować swoje atuty w grze zespołowej. Cechy wolicjonalne są zbliżone do tamtych rywali, więc myślę, że to będzie podobny mecz jak ze Szkocją i Irlandią w eliminacjach - przyznał Małowiejski.

Nie ujawnił szczegółów rozpracowania rywali. Przyznał jednak, że ta praca trwała już od dawna.

Szczegółów nie ma co podawać, bo to złożony proces. Na pewno zrobiliśmy wszystko, aby być optymalnie przygotowanym, podobnie jak w eliminacjach. Zapewniam, że tak jest. Akurat w przypadku Irlandii Północnej zaczęliśmy zbierać informacje nieco wcześniej, ponieważ mieliśmy z nimi grać sparing, który po losowaniu ME ostatecznie nie doszedł do skutku - zaznaczył szef banku informacji.

Początek niedzielnego meczu Polski z Irlandią Północną w Nicei o godz. 18. W drugim meczu grupy C Niemcy zmierzą się tego dnia z Ukrainą w Lille.