Po porażce z Włochami 0:2, Belgowie chcieli zatrzeć złe wrażenie i udowodnić, że słusznie znaleźli się w gronie kandydatów do wywalczenia mistrzostwa Europy. Wiceliderzy rankingu FIFA nie wykazali jednak tej determinacji w pierwszej połowie, kiedy grali dość wolno, często też niedokładnie.

>>>Zobacz gole z meczu Belgia-Irlandia 3:0

Swoje szanse mieli m.in. Eden Hazard, który z kilkunastu metrów nie trafił w bramkę, mimo że nie miał obok siebie żadnego obrońcy rywali. Później, po dośrodkowaniu z rzutu rożnego, głową na bramkę Irlandczyków uderzał Toby Alderweireld, ale piłkę z linii bramkowej wybił ustawiony przy słupku Wes Hoolahan - tem sam zawodnik, który cztery dni temu zdobył bramkę w meczu ze Szwecją (1:1).

Po przerwie jednak gra przebiegała pod dyktando "Czerwonych Diabłów". W pierwszych minutach do odważniejszego ataku ruszyli Irlandczycy, którzy chyba uwierzyli, że nie muszą czuć nadmiernego respektu w starciu z wyżej notowanym rywalem, ale wtedy rywale przeprowadzili kontratak i wyszli na prowadzenie. Gola w 48. minucie zdobył Romelu Lukaku.

Niespełna kwadrans później Axel Witsel wykorzystał dośrodkowanie obrońcy Thomasa Meuniera i uderzeniem głową podwyższył na 2:0, a z piłkarzy z "Zielonej Wyspy" uszło powietrze. Wciąż próbowali atakować, ale bez przekonania, razili brakiem dokładności. Po jednym z niecelnych podań Belgowie przejęli piłkę i ruszyli we trójkę przeciwko jednemu obrońcy. Hazard podał w 70. minucie do Lukaku, a ten spokojnie przymierzył obok słupka, zdobywając swoją drugą tego dnia bramkę.

Napastnik Evertonu znalazł się w gronie na razie tylko pięciu zawodników, którzy strzelili na Euro 2016 dwa gole. Pozostali to Gareth Bale (Walia), Alvaro Morata (Hiszpania), Dimitri Payet (Francja) i Bogdan Stancu (Rumunia).

W drugim meczu tej grupy Włochy pokonały w piątek Szwecję 1:0 po golu w końcówce. Italia jest już pewna awansu do kolejnej fazy z pierwszego miejsca - ma sześć punktów. Druga jest Belgia z trzema, a Szwecja i Irlandia mają po punkcie.

Grupa E: Belgia - Irlandia 3:0 (0:0).

Bramki: 1:0 Romelu Lukaku (48), 2:0 Axel Witsel (61-głową), 3:0 Romelu Lukaku (70).

Żółta kartka - Belgia: Thomas Vermaelen. Irlandia: Jeff Hendrick.

Sędzia: Cuneyt Cakir (Turcja). Widzów: 39 493.

Belgia: Thibaut Courtois - Thomas Meunier, Toby Alderweireld, Thomas Vermaelen, Jan Vertonghen - Axel Witsel, Mousa Dembele (57. Radja Nainggolan), Yannick Carrasco (64. Dries Mertens), Kevin De Bruyne, Eden Hazard - Romelu Lukaku (82. Christian Benteke).

Irlandia: Darren Randolph - Seamus Coleman, John O Shea, Ciaran Clark, Stephen Ward - Jeff Hendrick, Glenn Whelan, James McCarthy (62. James McClean), Robbie Brady - Wes Hoolahan (71. Aiden McGeady), Shane Long (79. Robbie Keane).