To nie był szczególnie udany wieczór ani dla Roberta Lewandowskiego, ani dla pozostałych piłkarzy Bayernu. Od 53. minuty goście mieli przewagę jednego zawodnika - czerwoną kartkę zobaczył Gwinejczyk Naby Keita, ale nawet to nie pomogło Bawarczykom.

>>>RB Lipsk - Bayern Monachium 1:1, (4:5 po karnych). Zobacz wideo

W 68. minucie grający w osłabieniu rywale zdobyli bramkę. Rzut karny, podyktowany po faulu Jerome'a Boatenga, wykorzystał Szwed Emil Forsberg. Dopiero wtedy - na chwilę - przebudzili się podopieczni Juppa Heynckesa. W 73. minucie precyzyjnym dośrodkowaniem popisał się Boateng, a głową do siatki trafił Hiszpan Thiago Alcantara.

Kolejne bramki nie padły ani w regulaminowym czasie, ani w dogrywce. W konkursie "jedenastek" do pierwszej podszedł specjalista od tego elementu gry w Bayernie - Lewandowski. Polak nie pomylił się także tym razem, choć jego intencje wyczuł węgierski bramkarz Peter Gulacsi.

Skuteczni byli także wszyscy inni piłkarze obu zespołów aż do stanu 5-4 dla Bayernu. Wtedy pomylił się Timo Werner - najlepszy strzelec RB Lipsk, który środowe spotkanie rozpoczął na ławce rezerwowych, a na boisko wszedł w 80. minucie.

Awans do 1/8 finału uzyskał również Freiburg, w którego bramce cały mecz - pierwszy w tym sezonie - rozegrał Rafał Gikiewicz. Jego zespół pokonał u siebie Dynamo Drezno 3:1.

"Jedziemy dalej. Prezent na jutrzejsze urodziny. To siła SC Freiburg" - napisał na Twitterze Polak, który w czwartek skończy 30 lat.

Odpadła za to ekipa Hoffenheim z Eugenem Polanskim na ławce rezerwowych. "Wieśniaki" uległy na wyjeździe Werderowi Brema 0:1.

Wcześniej zwycięstwo odniósł też VfL Wolfsburg. "Wilki" pokonały przed własną publicznością ekipę Hannoveru 96 po bramce Felixa Uduokhaia w 49. minucie. Jakub Błaszczykowski znalazł się w wyjściowym składzie gospodarzy i został zmieniony w doliczonym czasie drugiej połowy.

Awans wywalczył również VfB Stuttgart - 3:1 na wyjeździe z FC Kaiserslautern. Piłkarzem gości jest Marcin Kamiński, obecnie kontuzjowany. Z kolei Paweł Olkowski był rezerwowym FC Koeln w Berlinie, w którym jego drużyna pokonała Herthę 3:1.

We wtorek miejsce w 1/8 finału wywalczyła broniąca trofeum Borussia Dortmund Łukasza Piszczka (również kontuzjowany). Zajmująca pierwsze miejsce w tabeli ekstraklasy drużyna pokonała na wyjeździe trzecioligowy FC Magdeburg 5:0.

Tego dnia awans do "16" krajowego pucharu wywalczyły też m.in. Bayer 04 Leverkusen, Schalke 04 Gelsenkirchen oraz Borussia Moenchengladbach.

Losowanie par kolejnego etapu rywalizacji odbędzie się w niedzielę.