Schalke ma 55 punktów i już o cztery wyprzedza niedzielnego rywala. Bramki zdobyli Ukrainiec Jewhen Konoplianka (50.) i Brazylijczyk Naldo (82.). W końcówce poważnie wyglądającej kontuzji doznał napastnik gości Michy Batshuayi. Belg został zniesiony z placu gry na noszach.

Cały mecz w barwach Borussii rozegrał Łukasz Piszczek, który w drugiej połowie został ukarany żółtą kartką.

Zwycięstwo w 92. derbach praktycznie zapewniło Schalke prawo startu w Lidze Mistrzów w przyszłym sezonie. Dortmundczycy są na czwartym miejscu i mają pięć punktów przewagi nad Hoffenheim, Eintrachtem Frankfurt i RB Lipsk, przy czym ten ostatni zespół jeszcze nie rozegrał swojego meczu w tej kolejce. Później w niedzielę zmierzy się z Werderem Brema.

Poprzednie derby Zagłębia Ruhry odbyły się w listopadzie 2017 roku. Wówczas BVB roztrwoniła czterobramkową przewagę z pierwszej połowy i ostatecznie zremisowała 4:4. Także trzy poprzednie spotkania między tymi zespołami kończyły się podziałem punktów. W 2015 dwukrotnie lepsza była Borussia, a Schalke wygrało w niedzielę po raz pierwszy od 27 września 2014 roku.

Tytuł mistrzowski już przed tygodniem zapewnił sobie Bayern Monachium. W sobotę Bawarczycy wygrali z Borussią Moenchengladbach 5:1, a jedną z bramek zdobył Robert Lewandowski. Było to 27. ligowe trafienie w tym sezonie polskiego piłkarza, zdecydowanego lidera klasyfikacji strzelców.