Do przerwy Ajax prowadził "tylko" 4:0, a w drugiej połowie dołożył dziewięć trafień. Od 52. minuty grało mu się jeszcze łatwiej, bowiem jeden z piłkarzy Venlo (obrońca Christian Kum) został ukarany czerwoną kartką.

Najwięcej bramek dla utytułowanej drużyny z Amsterdamu zdobył Lassina Traore z Burkina Faso - pięć. Na dodatek zaliczył też trzy asysty.

19-latek został pierwszym piłkarzem Ajaksu od 1985 roku, który strzelił co najmniej pięć goli w holenderskiej ekstraklasie. Poprzednim był słynny Marco van Basten (sześć).

Po dwie bramki w sobotnim meczu zdobyli doświadczony napastnik Klaas-Jan Huntelaar (jedną z rzutu karnego) oraz Jurgen Ekkelenkamp, a po jednej - Serb Dusan Tadic, Daley Blind, Brazylijczyk Antony oraz Argentyńczyk Lisandro Martinez.

Jak podały holenderskie i zagraniczne media, Ajax jest pierwszą drużyną, która w jednym meczu Eredivisie zdobyła 13 bramek. Poprzedni rekord również należał do klubu z Amsterdamu - 12:1 z Vitesse Arnhem w maju 1972 roku.

Po sześciu ligowych kolejkach Ajax ma 15 punktów i co najmniej do niedzieli (gdy gra PSV Eindhoven - obecnie 13 pkt) będzie liderem.