Polki zanotowały trzecie kolejne zwycięstwo w mistrzostwach Europy i bez straty seta wygrały grupę C. Komplet punktów nie przyszedł jednak łatwo, ale to biało-czerwone same sobie niepotrzebnie zafundowały nerwowe końcówki.

Trener reprezentacji Alojzy Świderek na zakończenie fazy grupowej postanowił poeksperymentować składem. Pierwsza libero Paulina Maj oraz Berenika Okuniewska "dostały wolne", na ławce rezerwowych mecz rozpoczęła Milena Radecka.

Niemal już tradycyjnie biało-czerwone miały spore kłopoty z grą na początku spotkania, ale i reprezentantki Rumunii niczym nie zachwycały. Po obu stronach siatki było mnóstwo błędów i chaotycznych akcji, a poziom meczu nie miał nic wspólnego z rangą mistrzostw Europy.

Przeciwniczki nieźle radziły sobie tylko do drugiej przerwy technicznej, ale potem Polki zaczęły skuteczniej grać w ataku i na zagrywce. Prowadząc 24:20 nie wykorzystały czterech piłek setowych, bowiem blok Rumunek był ścianą nie do przejścia. Po chwili rywalki miały piłkę setową, ale w końcówce one również się pogubiły. Najpierw Skowrońska-Dolata huknęła nie do obrony, a potem Joanna Wołosz blokiem zdobyła punkt na wagę awansu do ćwierćfinału.

W dalszej części spotkania Polki postawiły na zagrywkę i ograniczyły błędy do minimum. To wystarczyło na Rumunki, które fatalnie radziły sobie w przyjęciu i miały olbrzymie kłopoty z rozegraniem sensownej akcji. W trzecim secie polska drużyna wygrywała już 14:8, ale szybko roztrwoniła przewagę. Później Rumunki prowadziły 22:20, ale finisz Polek był imponujący - wygrały pięć ostatnich akcji.

Polki wraz z reprezentacjami Rumunii i Czech we wtorek przeniosą się do Belgradu. Kolejne spotkanie - o awans do półfinału, zagrają w czwartek. Dzień wcześniej poznają ćwierćfinałowego przeciwnika.

Polska - Rumunia 3:0 (27:25, 25:18, 25:22)

Polska: Joanna Wołosz, Anna Podolec, Agnieszka Bednarek-Kasza, Karolina Kosek, Klaudia Kaczorowska, Katarzyna Skowrońska-Dolata, Krystyna Strasz (libero) oraz Anita Kwiatkowska, Milena Radecka, Katarzyna Jaszewska, Katarzyna Konieczna, Zuzanna Efimienko.

Rumunia; Diana Neaga, Iuliana Nucu, Nneka Onyejekwe, Ioana Nemtanu, Mirlea Corjeutanu, Carmen Turlea, Nicoleta Manu (libero) oraz Florentina Nedelcu, Elena Butnaru, Diana Muresan, Sabina Miclea, Alexandra Trica (libero).