Sytuacja na parkiecie zmieniała się niemal jak w kalejdoskopie. Pierwszego seta gładko wygrali Hiszpanie 25:18. W drugim zdecydowanie lepsi byli Rosjanie. Pozwolili rywalom zdobyć 20 punktów.

Trzecią partię także wygrali podopieczni Władimira Alekno, 26:24. Wtedy już nikt nie wierzył, że Hiszpanie mogą się jeszcze podnieść. Ale się podnieśli i wygrali 30:28 w czwartym secie. O zwycięstwie zdecydował tie-break. W nim lepsi byli Hiszpanie i to oni zdobyli złoty medal.

"Lecieliśmy do Rosji z myślą o awansie do finału. Stawialiśmy sobie ambitne cele. Przed dwoma laty byliśmy w półfinale. Teraz jesteśmy mocnym zespołem. Wiele dobrego wniósł do drużyny nasz nowy trener Andrea Anastasi. Jest znakomitym psychologiem" - płakał ze szczęścia hiszpański rozgrywający Miguel Angel Falasca.

Wicemistrzami Europy zostali Rosjanie. Brązowe medale wywalczyli Serbowie, którzy w meczu o trzecie miejsce pokonali Finów 3:1 (25:18, 23:25, 25:21, 25:16). Polacy zostali sklasyfikowani dopiero na 11. miejscu.