Wracający po dwuletniej przerwie do rywalizacji Virtue i Moir - mistrzowie olimpijscy z 2010 roku z Vancouver - prowadzili po programie krótkim. W dowolnym zajęli drugie miejsce (za parą z Francji Gabriella Papadakis - Guillaume Cizeron), ale w sumie zakończyli rywalizację w Helsinkach na najwyższym stopniu podium.

Srebrny medal wywalczyli broniący tytułu Papadakis i Cizeron, a brązowy Amerykanie Maia Shibutani i Alex Shibutani.

Kaliszek i Spodyriew zajmowali 15. miejsce po programie krótkim. Jak informowano wówczas na stronie Polskiego Związku Łyżwiarstwa Figurowego, utrzymanie lokaty zapewni kwalifikację na przyszłoroczne igrzyska w Pjongczangu.

W sobotę reprezentanci Polski spisali się jeszcze lepiej. W programie dowolnym zajęli trzynaste miejsce, a łącznie czternaste. W porównaniu z klasyfikacją na półmetku wyprzedzili parę ukraińską - Aleksandrę Nazarową i Maksyma Nikitina.

Ponad dwa miesiące wcześniej, podczas mistrzostw Europy w czeskiej Ostrawie, Kaliszek i Spodyriew uplasowali się na ósmej pozycji.

Ekipa biało-czerwonych w Helsinkach składała się tylko z trojga zawodników. W czwartek solista Igor Rezniczenko zajął 29. miejsce w programie krótkim i zakończył swój start.