Norweg urodził się w Drammen, lecz wychował we wsi Simonstranda, której władze uważają, że jest ona jedynym miejscem, gdzie można wystawić medale „wielkiego syna tej ziemi”. Od 2008 roku stoi tutaj jego pomnik.

Reklama

Wieś jest jednak zbyt mała na muzeum i z racji faktu, że należy administracyjnie do gminy Modum jej przewodniczący Stale Versland widziałby medale Bjoerndalena w muzeum w centrum gminy, Vikersund znanym na świecie ze skoków narciarskich i goszczącym co roku tysiące turystów.

Bjoerndalen powiedział nam, że jest jeszcze zbyt wcześnie na podjęcie decyzji, jest zaskoczony ostrą rywalizacją instytucji i na razie medale pozostaną u niego w domu, ponieważ musi się nimi nacieszyć. Rozumiemy to, zwłaszcza że musiał się na nie przecież trochę napracować - powiedział Versland na antenie telewizji NRK.

Z kolei muzeum olimpijskie w Lillehammer uważa, że powinno mieć unikalne prawo do wystawienia 13 medali igrzysk. Zamierzamy poświęcić 25 procent powierzchni obiektu na przestawienie historii Bjoerndalena - podkreśliła kuratorka Mari Stakson.

Reklama

Trzecim w kolejce jest muzeum narciarskie przy centrum sportowym Holmenkollen w Oslo, które - jak zapowiedziała jego dyrektorka Birgitte Ericsson - zaplanowało stałą ekspozycje. To przecież jest naturalne miejsce dla tych medali, z których kilka zostało zdobytych podczas mistrzostw świata w tym właśnie miejscu - zauważyła.

Jak na razie jednak żaden z 58 medali Bjoerndalena nie znajduje się w Norwegii, skąd biathlonista wyprowadził się przed ponad 20 laty, m.in. z powodów podatkowych. Posiada on trzy domy za granicą.

Reklama

Część z nich może być przechowywane w Mińsku, gdzie Bjoerndalen mieszka z żoną, białoruską biathlonistką Darią Domraczewą, druga część kolekcji w drugim domu we włoskim Dobbiaco, który był bazą Norwega przez wiele lat, a część w willi w austriackim Obertilliach, którą Norweg kupił przed kilku laty.

Bjoerndalen startował na sześciu zimowych igrzyskach olimpijskich i zdobył w nich 13 medali, w tym osiem złotych, cztery srebrne i brązowy. Dorobek mistrzostw świata to 45 krążków, w tym 20 złotych, 14 srebrnych i 11 brązowych. Norweg zwyciężał w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata sześciokrotnie, a indywidualnie stawał 95 razy na najwyższym stopniu podium, w tym raz w zawodach biegach narciarskich (2006).