W środę, tak jak na 5 km, najszybciej pobiegła Helene Marie Fossesholm. Norweżka była zdecydowanie poza zasięgiem rywalek i już na drugim kilometrze wyraźnie oderwała się od reszty zawodniczek.

Za nią podążała kilkunastoosobowa grupa, która systematycznie topniała. Marcisz ostatecznie była wolniejsza od triumfatorki o 1.09,3. Trzecie miejsce zajęła Szwajcarka Siri Wigger - 1.10,6 straty.

23. miejsce zajęła Monika Skinder - 2.54,1, 42. Magdalena Kobielusz - 4.02,8, a 45. Karolina Kukuczka - 4.11,9.

19-letnia Marcisz jest pierwszą w historii polskich biegów narciarskich multimedalistką mistrzostw świata juniorów. Tylko raz na podium zawodów tej rangi stanęła Justyna Kowalczyk, która 17 lat temu była druga w sprincie w szwedzkiej miejscowości Solleftea.

Od blisko dwóch lat trenerem kobiecej kadry jest Aleksander Wierietielny - były szkoleniowiec Kowalczyk, która teraz jest jego asystentką.