Pierwsze o rezygnacji Wierietielnego poinformowało "Radio dla Ciebie", na antenie którego wypowiedział się prezes PZN Apoloniusz Tajner.

Mamy pomysł jak kadrę dalej poprowadzić - zapewnił Tajner.

Asystentką Wierietielnego była Justyna Kowalczyk. Winkiel przyznał, że PZN chce z nią kontynuować współpracę. Szczegóły będą znane w przyszłym tygodniu - zdradził.

Wierietielny, urodzony w fińskiej Porkkali, ale pochodzenia białoruskiego, z polskimi biegami narciarskimi związany był od 2000 roku. Szybko skupił się na pracy z Kowalczyk, z którą osiągnął wielkie sukcesy. Zawodniczka z Kasiny Wielkiej pod jego wodzą zdobyła pięć medali olimpijskich, w tym dwa złote. Ośmiokrotnie stanęła na podium mistrzostw świata, dwa razy na najwyższym stopniu. Na koncie ma także cztery Kryształowe Kule za triumf w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Wcześniej pracował z kadrę biathlonistów, doprowadzając Tomasza Sikorę do tytułu mistrza świata w 1995 roku.

Dwa lata temu duet Wierietielny - Kowalczyk objął młodą grupę biegaczek. W zakończonych 8 marca mistrzostwach świata juniorów w Oberwiesenthal Izabela Marcisz zdobyła trzy medale - dwa srebrne i jeden brązowy.