Losy trwającego ponad dwie godziny pojedynku na kortach ziemnych rozstawionego z "trójką" Federera z Tsongą (nr 8.) rozstrzygnęły się w końcówce trzeciego seta. Przy stanie 5:5 Francuz przełamał serwis utytułowanego rywala, później wygrał gema przy własnym podaniu (choć przegrywał już 0:30) i w efekcie całe spotkanie.

W innym ciekawie zapowiadającym się meczu ćwierćfinałowym Nadal (nr 5.) pokonał dość gładko Szwajcara Stanislasa Wawrinkę (nr 4.) 6:1, 6:4.

Jeszcze łatwiej swój mecz wygrał rozstawiony z numerem drugim Murray, który w ciągu godziny i sześciu minut wyeliminował Kanadyjczyka Milosa Raonica (nr 10.) 6:2, 6:0.

Już w drugiej rundzie z turniejem w Monte Carlo pożegnał się lider światowego rankingu tenisistów Serb Novak Djokovic (w pierwszej miał wolny los).

W półfinale Tsonga zmierzy się ze zwycięzcą ostatniego ćwierćfinału rodakiem Monfilsem, a rywalem Nadala będzie Murray.

W drugiej rundzie debla odpadli Łukasz Kubot i Marcin Matkowski - oni również mieli wolny los na inaugurację.