W przeszłości tylko raz rywalizował z wyżej notowanym od Japończyka tenisistą. W drugiej rundzie ubiegłorocznego French Open uległ Chorwatowi Marinowi Cilicowi, gdy ten był czwarty w rankingu ATP.

W środę losy pierwszego seta ważyły się do samego końca. W piątym gemie Polak dwa razy był o krok od straty podania, ale w obu sytuacjach wyszedł z opresji. Przy stanie 4:4 Nishikori zanotował "breaka", ale Hurkacz od razu zaliczył przełamanie powrotne. W ostatnim gemie ponownie wygrał przy serwisie rywala i objął prowadzenie w meczu.

W drugiej odsłonie Japończyk prowadził już 5:1, ale Hurkacz w imponującym stylu doprowadził do remisu. W ósmym gemie obronił cztery piłki setowe. W 11. stracił podanie na własne życzenie, popełniając kilka prostych błędów. Chwilę później faworyt nie miał problemu z wyrównaniem stanu rywalizacji w całym spotkaniu.

Decydująca partia układała się już po myśli Polaka, który oddał znacznie bardziej utytułowanemu i doświadczonemu przeciwnikowi tylko dwa gemy. Mecz trwał dwie godziny i cztery minuty. Zwycięzca posłał dziewięć asów, a Azjata tylko jednego.

Zajmujący 77. miejsce w rankingu ATP Hurkacz po raz pierwszy w karierze zmierzył się z Nishikorim, finalistą wielkoszlemowego US Open z 2014 roku.

W środę "pomścił" niejako Kamila Majchrzaka. Zawodnik z Piotrkowa Trybunalskiego walczył z Japończykiem w pierwszej rundzie styczniowego Australian Open. Wygrał dwa pierwsze sety toczącego się w upale spotkania, ale potem we znaki dały mu się kłopoty zdrowotne i skreczował w piątej odsłonie.

22-letni wrocławianin, który po raz pierwszy startuje w Dubaju, wygrał na otwarcie z francuskim kwalifikantem Corentinem Moutetem 6:3, 7:5. Nigdy wcześniej nie dotarł do ćwierćfinału imprezy ATP.

W kolejnym meczu zmierzy się z rozstawionym z "piątką" Stefanosem Tsitsipasem lub Białorusinem Jegorem Gierasimowem. Z Grekiem spotkał się dokładnie tydzień temu w 1/8 finału w Marsylii. Rywal Polaka był tam turniejową "jedynką" i sięgnął po tytuł.

Hurkacz jest jedynym Polakiem w obsadzie zawodów w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.