Węgier uzyskał wynik 3.57,27, poprawiając aż o 2,06 s własny rekord (3.59,33) z 14 grudnia 2007 roku z Debreczyna. Cseh zdeklasował w piątek rywali; drugi na mecie rodak David Verraszto uzyskał czas 4.00,10.

W ostatnim finale drugiego dnia mistrzostw padł rekord świata w sztafecie 4x50 m stylem dowolnym - 1.33,25. Inge Dekker, Hinkelien Schreuder, Saskia de Jonge i Raniomi Kromowidjojo poprawiły o 0,55 s wynik, jaki ustanowiły 12 grudnia 2008 roku w Rijece, w poprzednich ME.

W cieniu rekordu Cseha piąte miejsce na 400 m stylem zmiennym zajął Łukasz Wójt - 4.03,85, który popłynął o ponad pół sekundy wolniej od swojego rekordu Polski (4.03,20), jaki pobił 14 listopada w mityngu Pucharu Świata w Berlinie.

Wójt jako jedyny z reprezentantów kraju awansował do finałów z porannych eliminacji. Natomiast w rywalizacji o medale wzięła w piątek udział także trójka zawodników, którzy zakwalifikowali się do tej fazy w czwartek po południu.

Wszyscy wypadli poniżej oczekiwań. Ósma na 100 m stylem dowolnym była Katarzyna Wilk w czasie 53,59, gorszym o 0,29 s od rekordu Polski, jaki ustanowiła w czwartkowych eliminacjach. Również ósmą pozycję zajął Bartosz Wiśniewski na 100 m motylkiem - 50,79.

Jako ostatnia, dziesiąta w stawce, zakończyła rywalizację w finale 100 m stylem grzbietowym Alicja Tchórz - 59,08. Zwyciężyła Rosjanka Jewgienia Moskwina ustanawiając rekord Europy - 56,36.

Największą gwiazdą wieczoru była Inge Dekker, która zanim triumfowała ze sztafetą holenderską, dwukrotnie indywidualnie sięgnęła po złoty medal. Najpierw na 100 m dowolnym, a później na 50 m motylkiem, jednak tutaj pierwsze miejsce podzieliła z rodaczką Hinkelien Schreuder. Obie poprawiły rekord mistrzostw takim samym rezultatem - 25,00.

W sumie w piątkowych finałach odnotowano cztery najlepsze wyniki Starego Kontynentu, a wszystkie dały ich autorom złote medale. Oprócz Moskwiny, na listę rekordzistów wpisali się: Norweżka Rikke-Moeller Pedersen na 200 m stylem klasycznym (2.16,66), Rosjanin Stanisław Doniec na 50 m stylem grzbietowym (22,76) oraz Holender Robin van Aggele na 100 m stylem klasycznym (56,29).

Pozostałe tytuły wywalczyli w drugim dniu ME Dunka Lotte Friis na 800 m stylem dowolnym oraz Rosjanin Jewgienij Korotyszkin na 100 m motylkowym.

W popołudniowej sesji awans do sobotniego finału na 100 m stylem zmiennym wywalczyła Aleksandra Urbańczyk, która zakwalifikowała się z siódmym czasem półfinałów - 59,64, gorszym o 0,32 s od jej rekordu kraju.

Nie powiodło się natomiast w półfinale 50 m stylem grzbietowym Radosławowi Kawęckiemu, który uzyskał wynik 24,01 i został sklasyfikowany na 15. pozycji.