Po raz pierwszy kontrola dała u Irańczyka pozytywny wynik we wrześniu 2006 roku, gdy wykryto w jego organizmie sterydy anaboliczne. Wtedy Ali-Hosseini został zdyskwalifikowany na dwa lata.

Reklama

Po raz drugi zabronione środki zostały ujawnione po kontroli przeprowadzonej 24 października 2009 roku, na trzy tygodnie przed rozpoczęciem mistrzostw świata w koreańskim Goyang City, gdzie Marcin Dołęga zdobył tytuł w kategorii 105 kg.

Saeid Ali-Hosseini, do którego należą ustanowione w 2008 roku rekordy świata juniorów (206 kg - rwanie, 245 - podrzut, 451 - dwubój), przyleciał w listopadzie 2009 roku do Korei Południowej wraz z reprezentacją kraju, ale został przez macierzystą federację odwołany, gdy IWF ogłosił wyniki badania próbki "A".

22-letni Irańczyk uważany za następcę mistrza olimpijskiego i świata Hosseina Rezazadeha, po pierwszej swojej "wpadce" sugerował władzom IWF konieczność znacznego złagodzenia przepisów dotyczących dopingu. Jego "propozycja" nie spotkała się jednak ze zrozumieniem, przeciwnie - IWF zdecydowanie zaostrzył walkę z dopingiem.