Dopuszczenie Cielo do startu wywołało spore zamieszanie. Wielu zawodników nie kryło oburzenia faktem, że mimo iż w organizmie Brazylijczyka wykryto zabroniony furosemid został on jedynie upomniany, a nie zdyskwalifikowany.

Poniedziałkowy zwycięzca zaraz po wyścigu rozpłakał się i również w trakcie ceremonii medalowej nie krył wzruszenia. Triumf dał mu rezultat 23,10 s. Targett był wolniejszy o 0,18, a Huegill o 0,25 s i to właśnie on sprawiał wrażenie najszczęśliwszego.

31-letni Huegill to srebrny i brązowy medalista igrzysk olimpijskich w Sydney, który w 2006 roku zakończył karierę. Dwa lata później wrócił do sportu, ale zanim znów zaczął się ścigać z najlepszymi... schudł 40 kg. Jego celem jest triumf za rok w igrzyskach w Londynie.

Trochę radości w serca dotkniętych zamachami terrorystycznymi Norwegów wlał Alexander Dale Oen, który był najszybszy na 100 m stylem klasycznym. Srebrny medal zdobył Włoch Fabio Scozzoli, a brązowy Cameron Van Der Burgh z RPA.

Pierwszy złoty krążek dla gospodarzy zdobyła Ye Shiwen na 200 m stylem zmiennym. Zaledwie 15-letnia Chinka w pokonanym polu zostawiła Australijkę Alicię Coutts i Amerykankę Arianę Kukors.

Coutts to pierwsza multimedalistka zmagań w Szanghaju. We wtorek srebrny medal zdobyła także na 100 m stylem motylkowym. Do zwyciężczyni - Amerykanki Dany Vollmer - straciła 0,07 s. Na najniższym stopniu podium stanęła Chinka Ying Lu.