Dziennik Gazeta Prawana logo

Tak szwedzki klub hokejowy uczcił pamięć o Stefanie Livie

13 września 2011, 07:45
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Stefan Daniel Patryk Liv
Stefan Daniel Patryk Liv/PAP/EPA
Szwedzki klub hokejowy HV71 Joenkoeping zdecydował, że nie będzie używać stroju z numerem jeden dla uhonorowania bramkarza Stefana Liva, który 7 września zginął w katastrofie lotniczej nieopodal Jarosławia, 300 km na północny wschód od Moskwy.

Uchwalono również, że każdy zawodnik będzie miał na froncie bluzy mały numer jeden. Nowe stroje drużyny na ten sezon zaprezentowano dziennikarzom. Nad godłem klubu naszyta jest mała "jedynka", a pod nią daty urodzin i śmierci Liva "1980-2011". Jego oryginalny strój wywieszony został w hali sportowej w Joenkoeping.

Urodzony w Gdyni jako Patryk Śliż, gdy miał półtora roku, został adoptowany do Szwecji. Pod nazwiskiem Stefan Liv w wieku 15 lat rozpoczął karierę w HV71. Z tym klubem wywalczył trzy tytuły mistrza Szwecji w 2004, 2008 i 2010 roku.

W reprezentacji Szwecji zadebiutował w 2000 roku. Z narodową drużyną zdobył złoty medal olimpijski igrzysk w Turynie 2006 oraz mistrzostwo świata w tym samym roku w Rydze, a ponadto srebrny medal w 2004 w Czechach i dwa brązowe - w 2002 roku w Szwecji i 2009 w Bernie.

W katastrofie samolotu Jak-42 pod Jarosławem zginęła cała drużyna hokejowa Lokomotiwu, która leciała do Mińska na inaugurację ligi kontynentalnej. Liv podpisał kontrakt z tym klubem przed rozpoczęciem sezonu 2011/12, a w lipcu zawarł związek małżeński. W dniu katastrofy rano podpisał kontrakt na większe mieszkanie w Jarosławiu, do którego miała przyjechać jego rodzina.

Copyright
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Źródło PAP
Zapisz się na newsletter
Najważniejsze wydarzenia polityczne i społeczne, istotne wiadomości kulturalne, najlepsza rozrywka, pomocne porady i najświeższa prognoza pogody. To wszystko i wiele więcej znajdziesz w newsletterze Dziennik.pl. Trzymamy rękę na pulsie Polski i świata. Zapisz się do naszego newslettera i bądź na bieżąco!

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich

Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj