Złoty medal przypadł reprezentantce Izraela Lee Korzits, a brązowy Hiszpance Marinie Alabau.

Reklama

25-letnia Klepacka była mistrzynią świata w 2007 roku. Dwukrotnie startowała już w olimpijskich regatach - w 2004 roku w Atenach zajęła 12. miejsce w konkurencji Mistral, a w 2008 roku na chińskim akwenie w Qingdao uplasowała się na siódmej pozycji w klasie RS:X. We wrześniu tego roku została mistrzynią Europy.

Rywalizację u wybrzeży Perth, a w zasadzie w pobliskim Fremantle znanym z regat Pucharu Ameryki, warszawianka rozpoczęła pechowo, od 10. i 18. miejsca. "Te wpadki przy słabym wietrze spowodowały, że +uciekł+ mi złoty medal" - przyznała. Kolejne wyścigi windowały ją coraz wyżej; po pięciu eliminacyjnych była siódma, a do ostatniego, jedenastego, startowała z trzeciej pozycji, mając dwa punkty straty do drugiej w klasyfikacji Alabau i osiem do prowadzącej Korzits.

W ostatnim wyścigu Klepacka zajęła drugie miejsce i na takim zakończyła rywalizację. Do reprezentantki Izraela odrobiła sześć punktów, a Hiszpankę (w niedzielę była dziewiąta) wyprzedziła aż o 12.

"Teraz mam tylko jeden cel w sporcie - olimpijski medal. Musi się sprawdzić porzekadło do trzech razy sztuka. Pierwsze koty za płoty były w Atenach, w Qingdao to prawie wiatru nie było, a nieźle dmucha u wybrzeży Weymouth. Na tym to akwenie odbędą się regaty olimpijskie Londyn 2012. W tym roku startowałam tam dwukrotnie - w czerwcu byłam druga za Alabau, a w sierpniu pierwsza" - powiedziała PAP podopieczna trenerów Witolda Nerlinga (klubowy) i Pawła Kowalskiego (kadry).

Reklama

Czwartego grudnia 2009 roku została matką (w Warszawie urodziła syna Mariana). Pochwaliła męża, Argentyńczyka Lucio Nocetiego, także żeglarza, który postanowił poświęcić karierę dla niej, by mogła po raz trzeci wystartować w igrzyskach.

Reklama

Mistrzostwa świata w Perth stanowią pierwszą i najważniejszą kwalifikację olimpijską dla krajów, gdyż w każdej konkurencji rozdysponowana zostanie większość miejsc. W zakończonych już regatach w klasach Laser Radial, Finn i 470 mężczyzn Polacy nie zdołali uplasować się na pozycjach dających prawo startu w igrzyskach Londyn 2012. Do 18 grudnia trwać będą wyścigi w klasach RS:X mężczyzn, 470 kobiet, Star, 49-er i Laser.

Jak przypomniał dyrektor sportowy Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera, w trzech konkurencjach - RS:X kobiet i mężczyzn oraz Star, zakończona zostanie w Australii także rywalizacja krajowa o olimpijskie paszporty. Pierwszy ma już Zofia Noceti-Klepacka.

Medaliści MŚ i lokaty polskich żeglarzy (w nawiasach liczba uczestników i miejsc w relacji państw na igrzyska Londyn 2012):

RS:X kobiet (68/20) 1. Lee Korzits (Izrael) 2. Zofia Noceti-Klepacka (Polska) 3. Marina Alabau Hiszpania) ... 18. Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot) 19. Agata Brygoła (AZS AWFiS Gdańsk) 38. Hanna Zembrzuska (Pałac Młodzieży Szczecin) 43. Agnieszka Bilska (SKŻ Ergo Hestia Sopot)

Laser Radial (102/29) 1. Marit Bouwmeester (Holandia) 2. Evi van Acker (Belgia) 3. Paige Railey (USA) ... 74. Paulina Barwińska (MOS Iława)

Finn (72/18) 1. Giles Scott (W. Brytania) 2. Pieter-Jan Postma (Holandia) 3. Edward Martin Wright (W.Brytania) ... 50. Rafał Szukiel (AKS OSW Olsztyn)

470 mężczyzn (80/19) 1. Mathew Belcher, Malcolm Page (Australia) 2. Luke Patience, Stuart Bithell (W.Brytania) 3. Sime Fantela, Igor Marenic (Chorwacja) ... 61. Piotr Ogrodnik (UKŻ Horn Kraków), Paweł Choroba (Spójnia Warszawa)