W niedzielę zakończył się pierwszy etap regat, które stanowią najważniejszą kwalifikację olimpijską dla krajów, gdyż w każdej konkurencji rozdysponowana zostanie większość miejsc.

Reklama

Gospodarze wręczyli cztery komplety medali w klasach: RS:X kobiet, Laser Radial, Finn i 470 mężczyzn. Na desce srebrny wywalczyła Zofia Noceti-Klepacka (YKP Warszawa). Pozostali Polacy nie zdołali uplasować się na pozycjach dających prawo startu w londyńskich igrzyskach.

W drugim etapie, który potrwa do weekendu, rywalizuje blisko pół tysiąca żeglarzy w RS:X, Laserze, Star, 49er, a także w 470 kobiet (od tygodnia walczą zawodniczki w match racing).

Poniedziałkowe zmagania "deskarzy" odbywały się przy wietrze wiejącym z prędkością 3-5 stopni w skali Beauforta na jednej z odległych tras regatowych.

"W inauguracyjnym wyścigu, pod koniec pierwszego okrążenia, Myszka żeglując na pełnej prędkości zahaczył statecznikiem o... rekina młota. Deska zatrzymała się nagle, a Piotr poleciał do przodu i wpadł do wody. Szybko się pozbierał i już na kolejnym okrążeniu otwierał stawkę. Ciężka praca na pełnym kursie i dobre wykorzystanie zmian kierunku wiatru na drugiej halsówce dały Piotrowi zwycięstwo" - przekazał PAP trener kadry Paweł Kowalski.

Reklama

W następnym wyścigu Przemysław Miarczyński (SKŻ Ergo Hestia Sopot) od początku odskoczył wszystkim i metę minął na pierwszej pozycji. Za nim finiszował Myszka.

Reklama

Od zwycięstwa zaczęli walkę w klasie Star Mateusz Kusznierewicz (GKŻ Gdańsk) i Dominik Życki (Spójnia Warszawa). Jednak w drugim wyścigu, za "niedozwolone środki napędowe", zostali za karę wykluczeni. Jak wyjaśnili, sędziowie zakwestionowali wspomaganie przez nich kołyszącej się na falach łódki.

Wykluczenie załogi to 42 punkty (41 uczestników + 1), które w dalszej fazie pójdą do tzw. odrzutki, ale póki co - po czterech wyścigach - mistrzowie świata z 2008 roku plasują się na 14. pozycji.

Miejsca Polaków (w nawiasach liczba startujących zawodników/załóg i liczba krajów, która uzyska kwalifikację do igrzysk Londyn 2012):

RS:X mężczyzn po dwóch wyścigach (91 zawodników/28) 2. Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) 4. Przemysław Miarczyński (SKŻ Ergo Hestia Sopot) 17. Michał Majewski (YKP Warszawa) 45. Maksymilian Wójcik (SKŻ Ergo Hestia Sopot)

Laser po dwóch wyścigach (147 zawodników/35) 3. Karol Porożyński (SEJK Pogoń Szczecin) 26. Patryk Piasecki (AKS OSW Olsztyn) 38. Kacper Ziemiński (SEJK Pogoń Szczecin) 58. Marcin Rudawski (AZS UW Warszawa) 81. Jonasz Stelmaszyk (Spójnia Warszawa)

470 kobiet po dwóch wyścigach (48 załóg/14) 36. Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin), Jolanta Ogar (AZS AWFiS Gdańsk)

49er po trzech wyścigach (67 załóg/14) 18. Marcin Czajkowski (YKP Gdynia), Jacek Piasecki (SKŻ Ergo Hestia Sopot)

Star po czterech wyścigach (41 załóg/11) 14. Mateusz Kusznierewicz (GKŻ Gdańsk), Dominik Życki (Spójnia Warszawa)