Aresztowanie nastąpiło na wniosek prokuratury w Grenoble, która prowadzi śledztwo dotyczące kupowania EPO w internecie przez męża gwiazdy światowego kolarstwa. Proceder miał trwać ponad dwa lata, a w sprawie podejrzanych jest więcej osób.

Reklama

W połowie września ubiegłego roku Francuska Federacja Kolarska wszczęła śledztwo i zawiesiła męża Longo. Jako pierwszy o sprawie napisał francuski dziennik sportowy "L'Equipe". Zdaniem gazety, Ciprelli kupił w 2007 roku tzw. chińskie EPO, specyfik podnoszący wydolność organizmu.

Zakup odbył się poprzez internet, a pośrednikiem miał być były amerykański kolarz Joe Papp, zatrzymany w tym samym roku za handel środkami dopingowymi. Jako dowód gazeta zamieściła kserokopie korespondencji mailowej między Ciprellim a Pappem. Patrice Ciprelli stanowczo zaprzeczył. "Uważa, że to ordynarne fałszerstwo" - oświadczył jego adwokat Bruno Ravaz.

To była kolejna afera wokół najsłynniejszej zawodniczki w historii kolarstwa. Na początku września 2011 "L'Equipe" ujawnił, że w ciągu ostatnich 18 miesięcy 53-letnia Longo otrzymała trzy ostrzeżenia od francuskiej agencji antydopingowej (AFLD) za podanie mało precyzyjnych informacji na temat miejsca pobytu, co uniemożliwiło przeprowadzenie kontroli antydopingowych. Groziła jej za to dyskwalifikacja od trzech miesięcy do dwóch lat.

22 listopada Francuska Federacja Kolarska oczyściła jednak Longo z zarzutu złamania przepisów antydopingowych.

Francuzka ma dorobek nieporównywalny z jakąkolwiek zawodniczką uprawiającą kolarstwo. Od początku kariery w 1979 roku zdobyła trzynaście tytułów mistrzyni świata i cztery medale olimpijskie, w tym złoty w Atlancie (1996). Jest 59-krotną mistrzynią Francji.