Mario Pescante, który od 2009 roku był wiceprezydentem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), zrezygnował z funkcji. Jako przyczynę podał decyzję włoskiego rządu o niewspieraniu starań Rzymu o organizację letnich igrzysk olimpijskich w 2020 roku.

Reklama

W lutym 2011 roku Pescante został wybrany przewodniczącym komitetu organizacyjnego, który odpowiadał za kandydaturę "Wiecznego Miasta". W ubiegłym tygodniu - w przeddzień ostatecznego terminu złożenia wniosków - premier Mario Monti poinformował, że jego rząd nie poprze tych starań, ponieważ wydatki na ten cel mogłyby zagrozić ratowanym finansom publicznym.

Z ogłoszonego w styczniu raportu wynika, że na zorganizowanie igrzysk z budżetu należałoby przeznaczyć 4,7 miliarda euro. Decyzja włoskiego rządu sprawiła, że moja pozycja wśród władz MKOl stała się bardzo trudna. Czuję się trochę zawstydzony, że reprezentuję kraj, który poddał się tak szybko - uzasadnił Pescante. 73-letni Włoch, mimo rezygnacji ze sprawowania funkcji wiceprezydenta MKOl, w dalszym ciągu będzie członkiem tej organizacji.