Przerwa w rywalizacji trwała pół godziny. Wszystko za sprawą mężczyzny, który wskoczył do rzeki i płynął między łodziami obu drużyn. Na szczęście uczestnikom regat (rozgrywanych od 1829 roku) udało się uniknąć kolizji z nim.

Reklama

Po wznowieniu zmagań wioślarze podpłynęli zbyt blisko siebie i doszło do szczepienia wiosłami. Najbardziej poszkodowany okazał się Niemiec Hanno Wienhausen z Oxfordu, który stracił łopatkę wiosła i nie mógł pomagać swym partnerom.

W komplecie zawody ukończyła tylko ekipa z Cambridge. Rywale protestowali, ale sędzia główny John Garrett (jednym z jego asystentów był czterokrotny mistrz olimpijski Matthew Pinsent) nie podzielił ich zdania.

Na mecie doszło do kolejnego dramatycznego wydarzenia - zasłabł zawodnik przegranego zespołu Alexander Woods. Natychmiast udzielono mu pomocy lekarskiej.

Łódź triumfatorów nosiła imię Bartosza Szczyrby, w hołdzie zmarłemu w lipcu ubiegłego roku polskiemu wioślarzowi (miał 29 lat). W 2008 roku był bliski zakwalifikowania się do składu uniwersytetu Cambridge; wystąpił natomiast w rywalizacji ekip rezerwowych. W głównej imprezie startował Michał Płotkowiak (Oxford) - w 2007 i 2009 roku.

Reklama

Cambridge zanotował w sobotę 81. sukces w historii. Rywale mają w dorobku 76 triumfów. W 1877 roku wyścig zakończył się remisem.

Jedne z najstarszych zawodów sportowych świata, wyścigi ósemek Uniwersytetów Oxfordu i Cambridge, rozgrywane są od mostu Puenty do Chiswick na Tamizie w Londynie na dystansie 4 mil i 374 jardów (ok. 6,779 km)