W ten sposób parlament zakończył pracę nad ustawą, która teraz czeka na podpis prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Reklama

Najistotniejsze poprawki przewidują udostępnienie przez zawodników na wyłączność wizerunku w stroju reprezentacji kraju polskiemu związkowi sportowemu, który będzie go mógł wykorzystać do swoich celów gospodarczych. Analogiczne prawa ustawowo nabędzie Polski Komitet Olimpijski w stosunku do olimpijczyków.

Ustawa to pokłosie sporu wokół koszulek piłkarskiej reprezentacji Polski. Na zaprezentowanych w listopadzie ubiegłego roku strojach, w których drużyna trenera Franciszka Smudy miała wystąpić podczas Euro 2012, znalazły się loga PZPN i producenta, natomiast zabrakło tradycyjnej naszywki z orzełkiem.

Wywołało to oburzenie wśród kibiców, protestowali też sportowcy i politycy. Zdziwienia decyzją PZPN nie kryli m.in. prezydent i premier. PZPN ostatecznie wycofał się ze swej decyzji - orzełek wrócił na koszulki piłkarzy, a prezes PZPN Grzegorz Lato przeprosił kibiców za zamieszanie.

Projekt zmian w tej sprawie skierował do parlamentu prezydent Bronisław Komorowski. Nowelizacja przewiduje, że godło Rzeczypospolitej Polskiej używa się w stroju reprezentacji kraju lub w stroju reprezentacji olimpijskiej, chyba że przepisy międzynarodowych związków i organizacji sportowych tego nie dopuszczają. W takiej sytuacji na strojach umieszcza się barwy narodowe.