Nie lubię analizować poszczególnych grup, bo grać trzeba z każdym, kogo przydzieli los. Muszę jednak przyznać, że nasza grupa nie jest najsilniejsza - powiedział po losowaniu trener polskich piłkarzy ręcznych Daniel Waszkiewicz.

Reklama

Wychodzę z założenia, że i tak nie mamy wpływu na losowanie, zatem wszelkie analizy, że mogliśmy trafić w grupie na takiego bądź innego rywala nie mają większego sensu. Trzeba zwyczajnie zaakceptować swoich przeciwników i jak najlepiej przygotować się do tych mistrzostw - dodał Waszkiewicz.

Polacy zmierzą się w grupie C z aktualnym wicemistrzem Europy Serbią, mistrzem i trzecim zespołem Azji, Koreą Południową i Arabią Saudyjską oraz Słowenią i Białorusią. Te trzy ostatnie zespoły nie brały udziału w poprzednich mistrzostwach świata.

Wydaje mi się, że Serbia, Słowenia, Korea Południowa oraz my prezentujemy zbliżony poziom. Niżej oceniam akcje Białorusinów, a outsiderem naszej grupy powinna być Arabia Saudyjska - ocenił 55-letni szkoleniowiec.

Według byłego reprezentanta Polski najsilniejsza wydaje się być grupa B, do której trafili Rosjanie. "A byli oni przecież losowani z piątego koszyka. W tej grupie, w której ton będą nadawać jeszcze Dania, Macedonia i Islandia, trudno wskazać jednego faworyta" - przyznał Waszkiewicz.

Reklama

Trener biało-czerwonych zgadza się z opinią, że w mistrzostwach świata rywalizacja jest łatwiejsza niż w mistrzostwach Europy. "W tej ostatniej imprezie nie ma praktycznie słabych zespołów, natomiast w mistrzostwach świata gra trochę egzotycznych drużyn, takich jak Australia, Chile, Brazylia czy Katar. A zdecydowanie najłatwiej stanąć na podium podczas igrzysk olimpijskich" - stwierdził gdański szkoleniowiec.

Reklama

Waszkiewicz jeszcze nie ma pewności, czy poprowadzi polską reprezentację w najbliższych mistrzostwach świata. Trener drużyny narodowej wyłoniony zostanie przecież z konkursu, a kandydatury można składać do końca miesiąca. Razem z Damianem Wleklakiem zgłosiliśmy się do niego, ale dopiero po jego rozstrzygnięciu, kiedy ewentualnie zostaniemy wybrani, przystąpimy do szczegółowej analizy naszych rywali i opracujemy plan przygotowań do mistrzostw - podsumował Waszkiewicz.

Impreza rozpocznie się 11 stycznia, a zakończy 27. Dwadzieścia cztery drużyny zostały podzielone na cztery grupy po sześć ekip. Po raz pierwszy system pucharowy będzie obowiązywał już od 1/8 finału Do tej fazy awansują po cztery najlepsze zespoły z każdej grupy.

O medale szczypiorniści walczyć będą w Barcelonie.

Podział na grupy mistrzostw świata piłkarzy ręcznych:

grupa A (Granollers): Francja, Niemcy, Argentyna, Tunezja, Czarnogóra, Brazylia

grupa B (Sewilla): Dania, Macedonia, Islandia, Katar, Rosja, Chile

grupa C (Saragossa): Polska, Serbia, Słowenia, Korea Płd, Białoruś, Arabia Saudyjska

grupa D (Madryt): Hiszpania, Chorwacja, Węgry, Algeria, Egipt, Australia