Obydwie były stawiane w roli faworytów i pewnie sięgnęły po zwycięstwa.

Agnieszka Renc, Weronika Deresz, Jaclyn Halko (wszystkie WTW Warszawa) i Magdalena Kemnitz (RTW Lotto Bydgostia WSG) wyprzedziły osady Danii i Włoch.

Z kolei Mariusz Stańczuk (AZS AWF Warszawa), Artur Mikołajczewski (Gopło Kruszwica), Miłosz Jankowski i Adam Sobczak (obaj AZS AWFiS Gdańsk) przypłynęli w finale przed Grekami oraz Chińczykami.

Bliska podium była męska ósemka wagi lekkiej, która w Płowdiw startowała w składzie: Paweł Cięszkowski, Tomasz Zagórski (obaj AZS Szczecin), Adam Mrotek, Sebastian Krajewski (obaj RTW Lotto Bydgostia WSG), Przemysław Borchardt, Łukasz Szpręgiel, Rafał Serwiak, Daniel Sobczak (wszyscy AZS AWFiS Gdańsk) i Daniel Trojanowski (Zawisza Bydgoszcz). Polska osada zajęła czwarte miejsce, przegrywając z Niemcami, Włochami i Chinami.

Równolegle rozgrywane są mistrzostwa świata juniorów. W niedzielnych finałach popłyną skiffista Natan Węgrzycki-Szymczyk (AZS AWF Warszawa) i dwójka podwójna Dominik Czaja (AZS AWF Kraków) - Patryk Syposz (AZS Politechnika Wrocław). Obie polskie osady w wyścigach półfinałowych zajmowały trzecie miejsca.

Medaliści mistrzostw świata w konkurencjach nieolimpijskich:

MĘŻCZYŹNI

Dwójka ze sternikiem:

1. Białoruś 6.55,33 (Stanislau Szczarbaczenia, Aliaksandr Kazubuski, Piotr Piatrynich)

2. Francja 6.55,93 (Michael Molina, Benjamin Lang, Benjamin Manceau)

3. Kanada 6.56,61 (Kai Langerfeld, Peter Mcclelland, Dane Lawson)

Czwórka podwójna wagi lekkiej:

1. Polska 5.55,03 (Adam Sobczak, Mariusz Stańczuk, Artur Mikołajczewski, Miłosz Jankowski)

2. Grecja 5.56,74 (Georgios Konsolas, Nikolaos Afentoulis, Panagiotis Magdanis, Eleftherios Konsolas)

3. Chiny 5.57,12 (Liang Yangyang, Guo Yang, Fa Guofeng, Kong Deming)

Ósemka wagi lekkiej 1. Niemcy 5.44,10 2. Włochy 5.46,78 3. Chiny 5.47,85 4. Polska 5.50,41 (Tomasz Zagórski, Rafał Serwiak, Sebastian Krajewski, Adam Mrotek, Daniel Sobczak, Paweł Cieszkowski, Łukasz Szpręgiel, Przemysław Borchardt, Daniel Trojanowski)

KOBIETY

Czwórka podwójna wagi lekkiej: 1. Polska 6.36,17 (Magdalena Kemnitz, Jaclyn Halko, Agnieszka Renc, Weronika Deresz)

2. Dania 6.37,82 (Helene Olsen, Sarah Juergensen, Christina Pultz, Sarah Christensen)

3. Włochy 6.39,13 (Giulia Pollini, Enrica Marasca, Elena Coletti, Erika Bello)