Urodzony w Oksfordzie profesor matematyki i fizyki teoretycznej na macierzystej uczelni, Uniwersytecie Cambridge, nie będzie tylko biernym uczestnikiem ceremonii. Ma do odegrania pewną rolę. Organizatorzy postanowili wyróżnić go za pionierskie prace naukowe. Jeśli stan zdrowia uniemożliwi mu przybycie na Stadion Olimpijski, to pojawi się na gigantycznym ekranie.

Reklama

Od 21. roku życia cierpi na stwardnienie rozsiane boczne. Od 1985 roku po zapaleniu płuc i tracheotomii mówi tylko za pomocą syntezatora. Jego głos generowany jest komputerowo.

Hawking nie dopuścił, by jego nieuleczalna choroba powstrzymała go od spełnienia swych życiowych pasji - podkreślił przedstawiciel komitetu organizacyjnego.

Ceremonię otworzy pokaz "Aerobility" (aero - lotniczy, ability - umiejętność) - charytatywnego stowarzyszenia szkolącego upośledzonych fizycznie w lataniu.

Igrzyska paraolimpijskie rozpoczną się 29 sierpnia i potrwają do 9 września. W 18 dyscyplinach wystartuje 4200 sportowców ze 166 krajów. Polskę reprezentować będzie 101 zawodniczek i zawodników. Dotychczas sprzedano na wszystkie zawody ponad 2,2 mln biletów spośród 2,5 mln jakie przygotowano.