Przyczyną szybszego zakończenia sezonu są problemy zdrowotne Szwajcara, który w olimpijskim wyścigu drużynowym w Londynie uczestniczył w kraksie i doznał kontuzji obojczyka.

Reklama

Szwajcar na 15 km przed metą nie zmieścił się na jednym z zakrętów, wpadł na barierkę i się przewrócił. Ostatecznie został sklasyfikowany na 106. miejscu ze stratą prawie sześciu minut do zwycięzcy 38-letniego kolarza z Kazachstanu Aleksandra Winokurowa.

Pomimo kontuzji Cancellara kilka dni później wystartował w Londynie w jeździe indywidualnej na czas, gdzie zajął siódme miejsce. Zwyciężył Brytyjczyk Bradley Wiggins przed Niemcem Tony Martinem i rodakiem Christopherem Froomem.

Kontuzja odniesiona podczas igrzysk olimpijskich okazała się groźniejsza niż początkowo przypuszczano. Teraz Szwajcar prawdopodobnie będzie się musiał poddać zabiegowi operacyjnemu. Jak przewidują lekarze, rekonwalescencja po nim będzie trwała około czterech tygodni, najpóźniej w połowie października kolarz będzie mógł rozpocząć przygotowania do sezonu 2013.

Fabian Cancellara jest mistrzem olimpijskim z Pekinu oraz mistrzem świata w latach 2006, 2007, 2009 i 2010 w jeździe indywidualnej na czas. Szwajcar jest jedynym kolarzem w historii, który zdobył ten tytuł czterokrotnie. W sezonie 2012 był zawodnikiem grupy RadioShack-Nissan.