W uroczystości w Pałacu Prezydenckim wziął udział także premier Donald Tusk. Bronisław Komorowski zaznaczył, że wcześniej umówił się z szefem rządu na wspólne przyjęcie medalistów, aby podkreślić jedność sportu olimpijskiego i paraolimpijskiego.

Wiecie najlepiej, jak teraz trudno zdobyć medal, ba, nawet zakwalifikować się do igrzysk. Te medale są ważne nie tylko dla was, ale dla wszystkich Polaków - powiedział Tusk.

Dodał, że zwłaszcza dzięki paraolimpijczykom wszyscy zrozumieli, że sport jest jeden. Nauczyliśmy się tego. Pokazaliście, że jesteście prawdziwymi mistrzami. Daliście nam wspaniałą lekcję - zwrócił się Tusk do niepełnosprawnych sportowców.

W Londynie olimpijczycy zdobyli 10 medali (2 złote, 2 srebrne i 6 brązowych), a Polska uplasowała się na 30. pozycji wśród 85 krajów. Natomiast paraolimpijczycy wywalczyli 36 medali (14 złotych, 13 srebrnych i 9 brązowych). Ten dorobek dał Polsce dziewiąte miejsce na świecie i piąte w Europie w gronie 75 państw, których sportowcy stawali na podium.