Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) wszczęła śledztwo w sprawie zarzutów, które pojawiły się w mediach pod adresem Aleksandra Winokurowa. Mistrz olimpijski z Londynu jest podejrzany o to, że w 2010 roku wygrał wyścig Liege-Bastogne-Liege dzięki łapówce. Jak ujawnił w ten weekend dziennik "Corriere della Sera", reprezentujący Kazachstan Winokurow miał zapłacić Rosjaninowi Aleksandrowi Kołobniewowi 150 tys. euro za to, że nie przeszkodził mu w odniesieniu zwycięstwa w tym najstarszym wyścigu klasycznym.

Reklama

UCI poinformowała w poniedziałek, że sprawę traktuje "wyjątkowo poważnie", że otrzymała już dokumenty z prokuratury w Padwie i wezwała w trybie pilnym obu kolarzy do swej siedziby w Aigle, gdzie ma ich przesłuchać. Wątek łapówki, którą miał wręczyć Winokurow Kołobniewowi, wypłynął - według "Corriere della Sera" - przy okazji prowadzonego przez prokuraturę w Padwie szerszego śledztwa przeciwko lekarzowi Michele Ferrariemu, podejrzanemu o stworzenie siatki dopingowej.

Doniesienia na temat łapówki Winokurowa pojawiły się w prasie szwajcarskiej już w grudniu 2011 roku. "Corriere della Sera" znalazł teraz dowody w postaci korespondencji mailowej kolarzy.

Pierwszy e-mail miał zostać wysłany przez Kołobniewa 26 kwietnia, dzień po wyścigu. Zapamiętaj sobie, miałem ogromną szansę... Zrobiłem to ze względu na sytuację, w jakiej się znalazłeś. Gdyby to był ktokolwiek inny, walczyłbym o zwycięstwo, chwałę i premie... Teraz cierpliwie czekam. Zapisz sobie moje dane bankowe w innym miejscu i skasuj ten e-mail - cytowano w gazecie. Później Kołobniew miał zamieścić dane konta w Locarno w Szwajcarii. Odpowiedź Winokurowa miała przyjść 12 dni później: Cześć, Kołobok. Przepraszam, że nie odpisywałem tak długo. Nie martw się, zrobiłeś wszystko jak trzeba. Jeśli chodzi o naszą umowę, spokojnie, wszystkim się zajmę.

Według prokuratury w szwajcarskim Neuchatel zachowały się dokumenty potwierdzające dwa przelewy - na sumę 100 tys. i 50 tys. euro - z konta Winokurowa na konto Kołobniewa. Triumf w belgijskim klasyku był w 2010 roku Winokurowowi szczególnie potrzebny, ponieważ wracał do rywalizacji po odbyciu kary dwuletniej dyskwalifikacji za stosowanie dopingu podczas Tour de France w 2007 roku.

Reklama

Trzy miesiące temu 39-letni reprezentant Kazachstanu zdobył złoty medal olimpijski na igrzyskach Londynie, po czym, zgodnie z zapowiedziami, zakończył karierę kolarską. Od przyszłego sezonu ma być dyrektorem sportowym ekipy Astana, w której przez wiele lat startował. Z kolei 31-letni Kołobniew jest wciąż czynnym kolarzem grupy zawodowej Katiusza.