Christopher Froome z Wielkiej Brytanii wygrał 8. etap kolarskiego Tour de France i został nowym liderem wyścigu. Pierwszy pirenejski odcinek setnej edycji Wielkiej Pętli miał 194 km długości i kończył się podjazdem do mety w Ax Trois Domaines.
Brytyjczyk z grupy Sky zameldował się na szczycie z przewagą 51 sek. nad swoim kolegą z zespołu, Richiem Porte z Australii. Trzeci był Hiszpan Alejandro Valverde, który stracił minutę i 8 sekund. W klasyfikacji łącznej Valverde traci minutę i 25 sekund.

Pierwszy z Polaków przyjechał na metę Michał Kwiatkowski (Omega Pharma - Quick Step), który stracił niespełna 3 i pół minuty i zajął 20. miejsce; Przemysław Niemiec (Lampre - Merida) był 45. (strata 8:57). W klasyfikacji łącznej Kwiatkowski spadł z 5. na 16. miejsce i stracił białą koszulkę dla najlepszego młodzieżowca. Jego miejsce na prowadzeniu w tym rankingu zajął Alexander Quintana z Kolumbii (Movistar); Polak jest trzeci w tym rankingu.