Tego samego dnia, w tym samym miejscu, Peter miał walczyć z Olegiem Maskajewem, aktualnym mistrzem. Maskajew odniósł jednak kontuzję. Do Petera natychmiast ustawiła się długa kolejka bokserów. "Bardziej niż bardzo chcę z nim walczyć" - mówi John Ruiz, były mistrz WBA, który pokonał Gołotę w 2004 r.

Poważniejszymi od Ruiza kandydatami do starcia z Peterem są Jameel McCline (6 października ma walczyć z DaVarrylem Williamsonem) i Oliver McCall, trzeci w rankingu WBC. Gołoty nie ma w rankingu, ale Gotzev stawia sprawę jasno. "Nie obchodzą nas żadne rankingi. Andrew jest wielki, ma mocny cios, za sobą wzloty i upadki. Tego samego dnia miał walczyć z McBridem, więc musi być w znakomitej formie. Chcemy tej walki, chcemy zarobić kasę, żeby mieć na pieluchy dla dzieci".

Gołota 6 października miał walczyć w Nowym Jorku z Kevinem McBridem. Mocno się rozgrzać przed ewentualnym pojedynkiem o mistrzostwo świata (piątym w jego karierze, żadnego nie wygrał), który obiecał mu Don King. Kiedy przyszła propozycja walki z Peterem, błyskawicznie ją przyjął. "Andrew zgodził się na tę walkę, Peter też" - mówi DZIENNIKOWI Sam Colonna, trener Gołoty. "Teraz wszystko zależy od Kinga i szefostwa WBC".

Federacja WBC wielokrotnie była krytykowana za naginanie zasad, często tak, by zadowolony był Don King. Wczoraj menedżer Gołoty, Ziggy Rozalski zapewniał, że zgoda WBC już jest. "Teraz King musi się porozumieć z Showtime w sprawie kasy i walczymy" - twierdzi Rozalski. To jednak niejedyna przeszkoda. King w poniedziałek miał rozmawiać nie tylko z Showtime, ale i z kierownictwem Madison Square Garden. Bilety na galę, jeszcze z Maskajewem i Peterem w rolach głównych, sprzedawały się słabo. Nie wiadomo, czy MSG wyrazi zgodę na walkę Peter - Gołota. Przed podróżą do Nowego Jorku King nie chciał nic obiecywać. "Na razie próbuję uratować show" - mówił.

Gołota od kilku tygodni trenuje z Colonną w Chicago. Rzeczywiście jest w super formie. "Podczas sparingu znokautował Marcelusa Browna" - mówi Colonna. "Zresztą o jego formę fizyczną nigdy się nie martwiłem". A co z formą psychiczną? "Ta propozycja trochę nas zaskoczyła" - przyznaje Colonna. "Ale skoro Andrew zgodził się w sekundę, to znaczy, że jest pewny siebie. Poradzi sobie. Obydwaj zdajemy sobie sprawę, że to walka o gigantyczną stawkę i właśnie dlatego nie mogliśmy jej odrzucić. Taka szansa mogła już nigdy nie nadejść".

Peter jest dużo niższy od McBride'a, dlatego teraz Gołota nieco zmieni trening. "Zrobimy jeszcze najwyżej trzy sparingi, zaprosimy na nie niższego zawodnika od tych, z którymi Andrew sparował do tej pory" - mówi Colonna. "Zawodowy bokser musi sobie radzić w takich sytuacjach. Zostały dwa tygodnie, obiecuję, że Andrew będzie przygotowany. Musi, nie ma innego wyjścia".

Peter jest o 12 lat młodszy od Gołoty (ma 27 lat). Pseudonim Nigeryjski Koszmar Senny. Bardzo mocny cios. Na koncie 28 zwycięstw, 22 przez nokauty. Przegrał raz, z Władymirem Kliczką. Na każdym kroku podkreśla swoją wiarę. Twierdzi, że nie pije i nie pali. "Mam potworną siłę w obydwu rękach i kamienną szczękę. Jestem nie do zatrzymania" - przedstawia się.

Długo zastanawiał się pan nad propozycją walki z Samuelem Peterem? - zapytał DZIENNIK Gołotę.
Wcale się nie zastanawiałem. Zgodziłem się od razu. Przecież to walka o mistrzostwo świata, tymczasowe, ale zawsze. Kolejna szansa dla mnie. Poza tym przecież i tak przygotowywałem się do walki w tym terminie. Trenowałem naprawdę solidnie, zrezygnowałem nawet z wyjazdu do Nowego Jorku na turniej US Open. Żałuję, że nie widziałem na własne oczy jak Radwańska pokonała Szarapową. Po prostu nie mogłem w to uwierzyć. Żałuję też, że potem nie wyszło jej z tą Peer.

Samuel Peter to zupełnie inny przeciwnik niż Kevin McBride. Jest znacznie niższy i ma bardzo silny cios. Być może walka z nim wymaga innych przygotowań?
Jeden z moich sparingpartnerów ma bardzo podobny styl. Zadaje mocne i szybkie ciosy. Trenowałem z nim tę szybkość, bo to jest jedyna metoda pobicia McBride'a. Wydaje mi się, że powinna także świetnie zdać egzamin przeciwko Peterowi.

Uważa więc pan, że będzie gotowy na tę walkę?
Czy będę gotowy? Trudno teraz powiedzieć, ale mam jeszcze całe dwa tygodnie.