Wszystkiego najlepszego, mistrzu - zwrócił się Obama do Alego, który miesiąc temu skończył 70 lat.

Reklama

Prezydent Stanów Zjednoczonych nie mógł stawić się osobiście w Las Vegas na przyjęciu urodzinowym Alego, ale nie zabrakło innych osobistości, jak aktorzy Samuel L. Jackson i Anthony Hopkins, supermodelka Cindy Crawford, piosenkarz Lenny Kravitz, tenisista Andre Agassi, angielski piłkarz David Beckham oraz filipiński bokser Manny Pacquiao.

Bilety na galę kosztowały 1500 dolarów (1150 euro), ale nie było problemów z ich dystrybucją. Pieniądze zostaną przekazane na działalność centrum imienia Alego w Louisville (Kentucky), skąd pochodzi znakomity bokser, oraz klinikę w Cleveland leczącą chorych na Parkinsona. Od niemal 30 lat Muhammad Ali cierpi z powodu tej choroby.

Aż 1,1 mln dolarów zapłacił jeden z uczestników uroczystości - biznesmen Lorenzo Fertitta, za rękawice, w których Ali walczył w 1965 roku przeciwko Floydowi Pattersonowi. Muhammad wygrał wówczas przez techniczny nokaut w 12. rundzie (pojedynek zakontraktowany był na 15) i zachował tytuł mistrza świata zawodowców wagi ciężkiej. Organizatorzy aukcji mieli nadzieję, że otrzymają za cenną pamiątkę znacznie mniej, bo 500 tys. dol.

Magik David Copperfield wystawił na aukcję czterodniowy pobyt na jednej ze swych prywatnych wysp na Wyspach Bahama. Zwycięzca zapłacił 300 tys. dol.

Alemu, nazywanemu "The Greatest" (Największy), w słynnej hali MGM Grand, w której odbywają się najważniejsze walki, towarzyszyli żona Lonnie oraz dzieci i wnuki.

Wszystkim swe przeboje "Keep Our Love Alive" i "Superstition" zaśpiewał Stevie Wonder, który wcześniej uczestniczył w pogrzebie Whitney Houston.

Cassius Marcellus Clay Jr., znany powszechnie jako Muhammad Ali, urodził się 17 stycznia 1942 roku. Karierę zaczął na olimpijskim ringu w Rzymie (1960), zwyciężając w finale wagi półciężkiej Zbigniewa Pietrzykowskiego. Szybko zaczął odnosić sukcesy w gronie zawodowców. Pierwszy tytuł mistrza świata wszech wag zdobył w 1964 roku, mając 22 lata, po zwycięstwie nad inną sławą - Sonnym Listonem. Potem przyszły słynne pojedynki z George'm Foremanem i Joe Frazierem. Do 1981 roku stoczył 61 profesjonalnych walk. Wygrał 56, z czego 37 przez nokaut.