"W czterech poprzednich pojedynkach o mistrzostwo świata World Boxing Organization Ewa Brodnicka (rekord 18-0) wygrywała z zawodniczkami spoza Europy, a tym razem zmierzy się z wymagającą przeciwniczką z Belgii. Gontaruk (16-6-2) zdobyła mistrzostwo Europy kategorii piórkowej, ale też bezskutecznie boksowała np. w Kazachstanie o tytuł światowy IBO i tzw. pas Silver WBC" - poinformował PAP szef grupy Tymex Mariusz Grabowski.

Reklama

Brodnicka wywalczyła trofeum WBO w maju 2017 roku pokonując Irmą Balijagic Adler z Bośni i Hercegowiny. Wcześniej była zawodową mistrzynią kontynentu wagi lekkiej. W obronie pasa mistrzyni świata triumfowała na polskich ringach w walkach z Kanadyjką Sarah Pucek, Nozipho Bell z Republiki Południowej Afryki, Meksykanką Janeth Perez i Argentynką Edith Soledad Matthysse.

Nieprzypadkowo Gontaruk nosi przydomek "The Pitbull". Już w siódmej profesjonalnej walce rywalizowała o mistrzostwo Europy, a jej rywalką w Finlandii była miejscowa znakomita zawodniczka Eva Wahlstroem. Belgijka przegrała z nią na punkty. Pas zdobyła za trzecim podejściem, pokonując w rewanżu Francuzkę Stephanie Ducastel - dodał Grabowski, który wraz ze swoim synem Marcelem oraz Mariuszem Konieczyńskim prowadzą karierę Brodnickiej.

Potyczka z Gontaruk to jednocześnie zamknięcie pewnego rozdziału w karierze Brodnickiej, której trenerem jest Amerykanin Gus Curren. Wcześniej był szkoleniowcem m.in. Tomasza "Górala" Adamka.

Reklama

Latem 2017 roku Gontaruk uległa w Ludwigshafen na punkty Ramonie Kuehne. Jak się okazało później, Niemka wówczas po raz ostatni broniła pasa mistrzyni świata... WBO w kat. super piórkowej. W tamtym czasie Ewa była posiadaczką tytułu tymczasowego i miała wkrótce zmierzyć się z Kuehne. Niemiecka pięściarka nigdy jednak nie wyszła do walki z Brodnicką, która przejęła trofeum. Po latach dojdzie do korespondencyjnego pojedynku i zobaczymy jak Brodnicka spisze się w starciu z Belgijką - przyznał właściciel Tymex Boxing Promotion.

W 2019 roku Gontaruk stoczyła trzy walki, wygrywając m.in. z Kariną Kopińską. Wcześniej niespodziewanie Polka zremisowała z tą rywalką. Poza tym pięściarka z Belgii przegrała o pas ME z Włoszką Silvią Bortot, który przyjeżdżała na sparingi do Brodnickiej. Niedługo po tej walce belgijskie media napisały, że Bortot została zawieszona za stosowanie niedozwolonych środków i Gontaruk mogłaby znów założyć europejskie trofeum, ale jej celem jest bój o mistrzostwo świata.

Wkrótce ogłoszony zostanie rywal dla Damiana "Wrzosa" Wrzesińskiego (18-1-2, 5 KO), który w Dzierżoniowie będzie bronił międzynarodowego mistrzostwa Polski w kategorii lekkiej. W barwach Tymexu zadebiutują Kamil Kuździeń, brązowy medalista ubiegłorocznych Młodzieżowych Mistrzostw Polski w Ciechocinku i Sahan Aybay, dla którego będzie to 10. zawodowa walka. Na Dolnym Śląsku wystąpią też pochodzący z tego regionu lub okolic Michał "Szczupak" Leśniak (11-1-1), Oskar Kapczyński (2-0) i Oskar Wierzejski (2-0).