40-letni Kremlow, który był jedynym kandydatem na stanowisko, został wybrany przez aklamację. Jego najpoważniejszy rywal Holender Boris van der Vorst nie został dopuszczony do startu w wyborach przez komisję rewizyjną.

Reklama

Kremlow, o którym mówi się, że jest blisko prezydenta Rosji Władimira Putina, był szefem AIBA przez ostatnie 1,5 roku. W tym czasie z nazwy federacji wycofano określenie dotyczące boksu amatorskiego, a głównym sponsorem IBA został rosyjski koncern naftowy Gazprom. Nieoficjalnie mówi się, że Gazprom spłacił wszystkie długi AIBA oceniane na 16 mln euro.

Z powodu zadłużenia Międzynarodowy Komitet Olimpijski zawiesił AIBA w 2019 roku, przedstawicieli organizacji wykluczono z możliwości uczestniczenia w igrzyskach olimpijskich w Tokio. Do startu natomiast dopuszczono wyłącznie zawodników.

Reklama

Nieoficjalnie wiadomo, że MKOl rozważa usunięcie boksu z programu olimpijskiego igrzysk w 2028 roku. IBA planuje zreformować organizację i dzięki temu zapobiec wykluczeniu z programu olimpijskiego.