12 zawodniczek zostało powołanych do szerokiego składu reprezentacji, która ma przygotowywać się do występu w Igrzyskach Ameryki Środkowej i Karaibów. Zawody mają się odbyć na przełomie czerwca i lipca 2023 w stolicy Salwadoru.

Niewykluczone, że debiut Kubanek na arenie międzynarodowej może nastąpić już w dniach 1-14 maja w Uzbekistanie podczas mistrzostw świata.

Reklama

Podjęliśmy decyzję o dopuszczeniu boksu kobiet w naszym kraju - powiedział na konferencji prasowej Ariel Sainz, wiceprezes Kubańskiego Instytutu Sportu, dodając, że to ważna decyzja dla sportu i pozycji kobiet.

Kolejnym celem sportowym reprezentantek tego wyspiarskiego kraju mają być jesienne Igrzyska Panamerykańskie w Chile (20 października - 5 listopada 2023). Po nich ma zostać wyznaczona nowa strategia uwzględniająca igrzyska w Paryżu w 2024 r.

Reklama

Boks kobiet na IO zadebiutował w 2012 roku w Londynie. Obecnie na olimpiadzie rywalizacja toczy się w sześciu kategoriach wagowych.

Kubańczycy zdobyli 78 olimpijskich medali w boksie, w tym 41 złotych, co w klasyfikacji wszech czasów daje im drugie miejsce za USA (117 krążków, w tym 50 złotych).