Za Sutilem, ze stratą ponad sekundy, uplasowali się Brazylijczyk Felipe Massa (Ferrari) i broniący tytułu mistrzowskiego Jenson Button (McLaren-Mercedes). Partner Kubicy z teamu - Rosjanin Witalij Pietrow uplasował się na piątej pozycji, zaledwie jedną setną sekundy za innym brazylijskim kierowcą Rubensem Barrichello (Williams).

W trudnych warunkach atmosferycznych Polak przejechał jedno okrążenie wolniej o trzy sekundy od Sutila. Jeszcze słabsze rezultaty osięgnąli Australijczyk Mark Webber (Red Bull) czy lider klasyfikacji generalnej MŚ Lewis Hamilton (W.Brytania/McLaren-Mercedes), który w końcówce zmagań wypadł z mokrego toru i uszkodził bolid.

Siedmiokrotny mistrz świata Michael Schumacher (Mercedes), który cztery razy wygrywał na Hockenheim, zajął przedostatnie, 23. miejsce. Stracił do Sutila prawie siedem sekund. O godz. 14.00 rozpocznie się druga sesja treningowa.