29-latek z Oviedo odniósł 26. zwycięstwo w karierze, a piąte w tym sezonie, po triumfach w GP Bahrajnu, Niemiec, Włoch i Singapuru. W Korei Płd. wyprzedził Brytyjczyka Lewisa Hamiltona z ekipy McLaren-Mercedes oraz kolegę z zespołu Brazylijczyka Felipe Massę. Przed Polakiem znalazł się jeszcze tylko Niemiec Michael Schumacher z Mercedes GP-Petronas, siedmiokrotny mistrz świata.

Reklama

W niedzielę zawiedli kierowcy zespołu Red Bull-Renault, najlepszego w MŚ konstruktorów, a szczególnie Australijczyk Mark Webber, który się rozbił jeszcze przed półmetkiem. Natomiast prowadzący od startu Niemiec Sebastien Vettel przegrał z defektem bolidu na dziewięć okrążeń przed końcem - zjechał na pobocze w kłębach dymu.

To niepowodzenie faworyzowanych zawodników pozwoliło Alonso poważnie zbliżyć się do trzeciego mistrzostwa świata (zdobywał je w latach 2005-06). Powiększył dorobek do 231 punktów i objął prowadzenie w MŚ na dwa starty przed końcem. Wyprzedza dotychczasowego lidera Webbera - 220 pkt i Hamiltona - 210, który "przeskoczył" Vettela - 206.

Szanse na obronę tytułu zachował jeszcze Brytyjczyk Jenson Button z McLaren-Mercedes - 189 pkt. Są one raczej teoretyczne, bo traci do Hiszpana 42 punkty, a może jeszcze zdobyć maksymalnie 50. W GP Korei najlepszy kierowca poprzedniego sezonu był dopiero 12. i wyraźnie nie radził sobie z trudnymi warunkami na torze Yeongam.

W wyniku opadów deszczu jego nawierzchnia w wielu miejscach była całkowicie przykryta wodą. W tej sytuacji z dziesięciominutowym opóźnieniem kierowcy ruszyli na trasę za samochodem bezpieczeństwa. Szybko jednak okazało się, że okoliczności nie sprzyjają ściganiu i po trzech rundach wyścig wstrzymano.

Wszyscy ponad godzinę oczekiwali na poprawę warunków, a gdy deszcz zaczął ustępować wznowiono rywalizację, znów za samochodem bezpieczeństwa, który zjechał do alei serwisowej dopiero pod koniec 18. okrążenia.Chwilę po tym Kubica stracił ósmą pozycję, wyprzedzony przez Schumachera. Niemal w tym samym momencie Niemiec Nico Rosberg z Mercedes GP-Petronas wyprzedził Hamiltona i znalazł się na czwartym miejscu. Niedługo mógł się tym cieszyć, bowiem na kolejnej rundzie zakończył jazdę na poboczu w wyniku kraksy z Webberem. Australijczyk, po błędzie, wpadł w poślizg i po efektownym piruecie rozbił się o bandę.

To zdarzenie wymusiło na organizatorach ponowne wprowadzenie samochodu bezpieczeństwa, a do kolejnej neutralizacji doszło na 32. okrążeniu, po stłuczce Szwajcara Sebastiena Buemiego z Toro Rosso-Ferrari z Niemcem Timo Glockiem z Virgin-Cosworth. W tym drugim przypadku większość zawodników z czołówki postanowiła zmienić ogumienie. Pecha miał Alonso, bowiem jeden z mechników zgubił nakrętkę do koła, co znacznie przedłużyło jego postój.

Reklama

Hiszpan wrócił na tor za Vettelem i Hamiltonem, ale szybo wyprzedził Brytyjczyka i został liderem po odpadnięciu kierowcy Red Bull-Renault. Gdy po 52 rundach rywalizację zakończył też Niemiec Nico Huelkenberg, Kubica znalazł się na szóstej pozycji, a na dwa okrążenia przed metą wyprzedził drugiego kierowcę Williams-Cosworth - Brazylijczyka Rubensa Barrichello, który zbyt szeroko wjechał w jeden z zakrętów.

Piąte miejsce w wyścigu pozwoliło Polakowi zdobyć dziesięć punktów i z dorobkiem 124 pkt awansował z ósmego na siódme miejsce w MŚ, zamieniając się pozycjami z Rosbergiem (122 pkt).