Lotus F1 Team z siedzibą w angielskim Enstone zdecydował się zakończyć formalne związki z marką z powodu jej trudnej sytuacji finansowej. Doszło do niej w ubiegłym roku po przekształceniach własnościowych, gdy koncern Proton Holdings sprzedał Grupę Lotus malezyjskiej firmie motoryzacyjnej DRB-Hicom.

Reklama

Nowy właściciel nie wywiązuje się z finansowych zobowiązań, od kilku miesięcy team z Enstone nie otrzymuje środków określonych w umowie sponsorskiej.

Obecnie jedynym, stuprocentowym właścicielem ekipy Lotus F1 Team jest luksemburska grupa kapitałowa Genii Capital w której większościowy pakiet udziałów ma Gerard Lopez, szef zespołu, którego zawodnikami w sezonie 2012 są Fin Kimi Raikkonen (zastąpił Kubicę) i Francuz Romain Grosjean.

Umowa z Grupą Lotus została zawarta w grudniu 2010 roku i była podpisana na siedem lat. Sprzedano wtedy 25 procent udziałów w teamie Renault bezpośrednio malezyjskiemu koncernowi samochodowemu Proton, a faktycznie Grupie Lotus. Francuski Renault pozostał tylko dostawcą silników, zmieniła się natomiast nazwa na Lotus-Renault GP.