Breen startował w rajdzie jako gość, w sezonie 2016 walczy bowiem w rajdowych mistrzostwach świata w fabrycznej ekipie Citroena.

Reklama

Kajetanowicz stracił do Irlandczyka na trasie 14 odcinków specjalnych, które miały w sumie 209 km, tylko 10,6 s. Trzecie miejsce wywalczył Brytyjczyk Alastair Fisher (Ford Fiesta R5) - strata 56,4 s.

To był wielki rajd i wiemy, co musimy poprawić. Gratuluję Breenowi świetnej jazdy. Dziękuję kibicom za to, że byli z nami. Na trasie było wielu Polaków i dawało to nam siłę - powiedział na mecie Kajetanowicz.

Breen odniósł w swoim "domowym" rajdzie piąte zwycięstwo. Jak sam przyznał, jego trasę zna na pamięć, na tych odcinkach specjalnych zaczynał sportową karierę.

Jestem szczęśliwy, jeszcze nie mogę w to uwierzyć. Było bardzo ciężko, rano czułem, że zwycięstwo mi ucieka. W pewnym momencie moja przewaga nad Kajto wynosiła tylko pięć sekund. Ale się udało - powiedział na mecie szczęśliwy Breen.

Reklama

W Irlandii nie startował zwycięzca pierwszej rundy ME Rosjanin Aleksiej Łukjaniuk (Ford Fiesta R5), który miał poważną kraksę podczas testów.

Na 10. pozycji został sklasyfikowany Ryszard Kołtun jadący Fordem Fiestą R5. To był jeden z najtrudniejszych asfaltowych rajdów. Można go porównać do Wielkiej Brytanii. Lubię tu startować - skomentował.

W klasyfikacji ERC2 doskonale wypadł mistrz Polski z 2014 roku Wojciech Chuchała. Tak jak podczas pierwszej rundy ME na Wyspach Kanaryjskich, wygrał w swojej klasie wszystkie odcinki specjalne.

Kocham to. To był dla nas perfekcyjny rajd. Warunki były bardzo ciężkie, nieprzewidywalne. Jestem bardzo zadowolony z zespołu i samochodu. Co możemy jeszcze zrobić w tym sezonie? Mam nadzieję, że to samo, co tutaj - powiedział Chuchała.

Łukasz Pieniążek (Opel Adam R2) wywalczył 1. miejsce w klasyfikacji ERC3. To jego pierwsze zwycięstwo w mistrzostwach Europy wywalczone w siódmym starcie.

W klasyfikacji generalnej sezonu 2016 (po dwóch rundach) nowym liderem został Kajetan Kajetanowicz, który ma już 60 pkt. Drugi jest Łukjaniuk - 38, a trzeci Breen - także 38.

Wyniki Rajdu Irlandii:
1. Craig Breen (Irlandia) Citroen DS3 R5 1:54.16,1
2. Kajetan Kajetanowicz (Polska) Ford Fiesta R5 strata 10,6 s
3. Alastair Fisher (Wielka Brytania) Ford Fiesta R5 56,4
4. Josh Moffet (Irlandia) Ford Fiesta R5 1.40,1
5. Jonathan Greer (W. Brytania) Citroen DS3 R5 2.07,0
6. David Bogie (W. Brytania) Skoda Fabia R5 2.55,6
...
10. Ryszard Kołtun (Polska) Ford Fiesta R5 6.26,2
11. Wojciech Chuchała (Polska) Subaru Impreza STi 6.30,7 (1. m. w ERC2)
17. Łukasz Pieniążek (Polska) Opel Adam R2 10.18,6 (1. m. w ERC3)