Najlepszy czas 1.36,3 uzyskał w ostatnim przejeździe. Drugi rezultat – o 0,1 s gorszy zanotował Norweg Andreas Mikkelsen (VW Polo WRC), a trzeci czas gorszy o 0,2 s miał Belg Thierry Neuville (Hyundai I20 WRC). Cała trójka fragment trasy odcinka Lubiewo pokonała po cztery razy.

Reklama

Bardzo dobrze zaprezentowali się pozostali kierowcy zespołu Hyundaia. Czwarty czas miał kierowca z Nowej Zelandii Hayden Paddon – strata 0,3 s, a piąty Hiszpan Dani Sordo – strata 0,7 s.

W tym roku w „królewskiej” klasie WRC nie rywalizuje żaden kierowca z Polski. Za to w WRC-2 w mistrzostwach świata zadebiutuje rajdowy mistrz Europy Kajetan Kajetanowicz. Polak pojedzie Fordem Fiestą R5. "Kajto" triumfował już trzykrotnie w Mikołajkach (2010, 2011, 2013), ale było to wtedy, gdy na mazurskich szutrach rywalizowano w mistrzostwach Europy. Tak jak się można było spodziewać, na odcinku testowym dominowali kierowcy ekip fabrycznych Volkswagena i Hyundaia. Dopiero siódmy czas – gorszy od rezultatu Ogiera o 1,1 s - miał Estończyk Ott Tanak jadący Fordem Fiestą WRC.

W rejonie Mikołajek panuje iście letnia aura, jest gorąco i parno. Szutrowe trasy odcinków specjalnych są suche, przez co bardzo szybkie, po przejeździe każdej załogi widok zasłania tuman kurzu. Niektórzy kibice, których już wielu jest na trasie, znający mazurskie realia z poprzednich edycji rajdu, mają na twarzach maski przeciwpyłowe. Inni zasłaniają twarze apaszkami, koszulkami, a nawet chusteczkami jednorazowymi.

Prognoza pogody przewiduje jednak w rejonie Mrągowa, Giżycka i Mikołajek od piątku zmianę pogody - ma zacząć padać, spodziewane są burze.

W samych Mikołajkach jeszcze nie czuć atmosfery rajdowej. Na drogach dojazdowych do parku serwisowego i biura rajdu, gdzie zazwyczaj w dniu inauguracji były korki, w tym roku można przejechać bez problemów. W samym mieście jest sporo plakatów informujących o imprezie, na rynku stoi już rampa, na której o godz. 16.00 odbędzie się ceremonia startu.

Reklama

Prawdziwe ściganie zacznie się w czwartek o godz. 19.08, gdy pierwsza para kierowców ruszy do walki na trasie superoesu na torze Mikołajki Arena.

Cała trasa ma 1253,3 km, została podzielona na 21 odcinków specjalnych o łącznej długości 306,1 km. W czwartek na starcie do pierwszego OS-u stanie 67 załóg.

Dwie poprzednie edycje Rajdu Polski wygrał Ogier, który także w tym roku zapowiedział, że przyjechał do Polski po zwycięstwo.