Sport żużlowy charakteryzował się do tej pory tym, że najlepsi zawodnicy często brali udział w rozgrywkach więcej niż jednej ligi krajowej. Poza startami w uważanej za najsilniejszą na świecie PGE Ekstralidze występowali w klubach szwedzkich, duńskich czy angielskich. Teraz nie będzie to możliwe.

Reklama

Wprowadzona właśnie zmiana w regulaminie głosi: "Wyjazd zawodnika z Polski w trakcie sezonu 2020, skutkujący koniecznością odbycia po powrocie do Polski obowiązkowej kwarantanny (bądź obowiązkowej kwarantanny w miejscu docelowym w podróży z Polski), stanowi ciężkie (rażące) naruszenie przez zawodnika podstawowych obowiązków zawodniczych określonych kontraktem, skutkujące rozwiązaniem kontraktu, zawieszeniem zawodnika w sezonie 2020 oraz koniecznością rozliczenia się przez zawodnika z klubem z otrzymanych zaliczek".

Ponadto taki zawodnik nie zostanie potwierdzony do startu także w sezonie 2021, z wyłączeniem sytuacji, gdyby wyjazd z Polski był uzasadniony ważnymi sytuacjami życiowymi.

Oznacza to praktycznie zakaz startów poza granicami kraju, dopóki przepis o obowiązkowej kwarantannie nie zostanie zniesiony.

Reklama

Ponadto chcący startować w polskich rozgrywkach ligowych zawodnicy posiadający licencję brytyjską, duńską lub szwedzką będą musieli złożyć oświadczenie o braku kontraktu na starty w rozgrywkach ligowych w tych krajach.

Z powodu pandemii koronawirusa ligowy sezon w Polsce został mocno opóźniony. Ekstraliga ma rozpocząć rozgrywki 12 czerwca, ale bez kibiców na stadionach.