Z powodu koronawirusa władze F1 zdecydowały o rezygnacji z wyścigów w Ameryce Północnej i Południowej, czyli konkretnie w USA, Meksyku, Brazylii i Kanadzie.

Reklama

Wyścig nr 41. w historii w niemieckim Nuerburgringu zaplanowano na 11 października. Dwa tygodnie później z kolei po raz pierwszy w bolidy F1 pojawią się na Algarve International Circuit w Portimao, co oznacza, że GP Portugalii odbędzie się po 24-letniej przerwie, gdyż ostatnio gościła w Estoril w 1996 roku.

Z kolei 14 lat minęło od ostatniego wyścigu F1 na torze w Imoli, gdzie wcześniej przeprowadzano głównie GP San Marino, a teraz w ograniczonych do dwóch dni (31 października - 1 listopada) zawodach powalczą kierowcy o GP Emilii-Romanii.

Walka o mistrzostwo świata miała się rozpocząć w marcu, ale z powodu kryzysu wywołanego przez COVID-19 sezon ruszył dopiero 5 lipca w Austrii. Tydzień później odbył się drugi wyścig na tym samym torze w Spielbergu, natomiast w ubiegłym tygodniu rywalizowano o Grand Prix Węgier pod Budapesztem.

Oficjalnie w kalendarzu do tej pory były jeszcze dwie rundy w Wielkiej Brytanii (obie na Silverstone) i dwie we Włoszech (Monza i Mugello) oraz po jednej w Hiszpanii, Belgii i Rosji. Terminy imprez poza Starym Kontynentem miały być ogłoszone później, ale już wiadomo, że F1 w tym roku nie zagości na kontynencie amerykańskim.

Organizatorzy cyklu mają nadzieję na łącznie 15-18 wyścigów w tym sezonie. Planowane są m.in. dwa starty w Bahrajnie i jeden w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, ale ich dat również jeszcze nie ustalono.

Po rundach w Austrii i na Węgrzech liderem klasyfikacji kierowców jest broniący tytułu Brytyjczyk Lewis Hamilton (Mercedes). Kolejny wyścig - o GP Wielkiej Brytanii - odbędzie się 2 sierpnia.

W tym sezonie Robert Kubica jest kierowcą rezerwowym i testowym teamu Alfa Romeo Racing Orlen. Dotychczas wziął udział w dwóch treningach.

Kalendarz sezonu 2020

wyścigi rozegrane:

5 lipca - Austria: Spielberg

12 lipca - Austria: Spielberg

19 lipca - Węgry: Budapeszt

wyścigi potwierdzone:

2 sierpnia - W.Brytania: Silverstone

9 sierpnia - W.Brytania: Silverstone

16 sieronia - Hiszpania: Barcelona

30 sierpnia - Belgia: Spa-Francorchamps

6 września - Włochy: Monza

13 wrzesnia - Włochy: Mugello

27 września - Rosja: Soczi

11 października - Niemcy: Nuerburgring

25 października - Portugalia: Portimao

1 listopada - Włochy: Imola

wyścigi definitywnie odwołane:

15 marca - Australia: Melbourne

3 maja - Holandia: Zandvoort

24 maja - Monaco: Monte Carlo

7 czerwca - Azerbejdżan: Baku

14 czerwca - Kanada: Montreal

28 czerwca - Francja: Le Castellet

20 września - Singapur: Singapur

11 października - Japonia: Suzuka

25 października - USA: Austin

1 listopada - Meksyk: Meksyk

15 listopada - Brazylia: Sao Paulo

wyścigi odwołane, ale czekające na wyznaczenie terminu:

22 marca - Bahrajn: Sakhir

5 kwietnia - Wietnam: Hanoi

wyścig czekający na potwierdzenie:

29 listopada - Zjednoczone Emiraty Arabskie: Abu Zabi